wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Kwas foliowy – opiekun układu nerwowego

123RF
26.03.2013

Bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa, przepuklina oponowo-rdzeniowa – żaden rodzic nie chciałby usłyszeć podobnej diagnozy dotyczącej nowo narodzonego dziecka. Na szczęście kobieta planująca ciążę może znacznie ograniczyć ryzyko pojawienia się takich wad rozwojowych. Dramatów pozwala uniknąć skromna witamina – kwas foliowy.

Folium to łacińskie określenie liścia. To właśnie z tej części sadzonki szpinaku udało się w 1946 roku wyodrębnić związek, który okazał się witaminą z grupy B. Jasnożółta substancja otrzymała nazwę kwas foliowy.

Jego pozytywny wpływ na organizm trudno przecenić. Dba o prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, odgrywa ważną rolę w tkankach, w których zachodzą liczne podziały komórkowe, uczestniczy w powstawaniu czerwonych krwinek, a także usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego.

Bez udziału kwasu foliowego organizm nie wyprodukuje hormonów szczęścia – serotoniny i noradrenaliny. Pierwszy działa kojąco i uspokajająco, zapewnia też zdrowy sen. Natomiast noradrenalina odpowiada za aktywność i dynamikę w ciągu dnia.

Jak wynika z najnowszych badań, ok. 30 proc. wszystkich pacjentów z zaburzeniami psychicznymi i depresjami ma w dużym stopniu obniżony poziom kwasu foliowego we krwi. Dodatkowe dawki witaminy mogą znacznie zmniejszyć te dolegliwości.Tragiczne skutki rozszczepu
Problem w tym, że w naszej codziennej diecie często brakuje odpowiedniej ilości kwasu foliowego. Według różnych szacunków jego średnie spożycie przez dorosłego człowieka waha się w granicach 0,15-0,25 mg, podczas gdy powinno wynosić 0,4-0,6 mg.

Duże zapotrzebowanie na kwas foliowy wykazują przede wszystkim kobiety w ciąży. Witamina jest bowiem niezbędna do prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu. Jej niedobór u matek uznaje się za główną przyczynę rozszczepu kręgosłupa u dziecka i szeregu innych wad tzw. cewy nerwowej.
Efekt? Uszkodzenie rdzenia kręgowego i trwały paraliż części ciała poniżej miejsca, w którym występuje.

Dziecko nie może chodzić, ma osłabione stawy biodrowe i dolne partie pleców, co utrudnia siedzenie oraz utrzymywanie równowagi. Stopień niepełnosprawności zależy od miejsca, w którym występuje rozszczep – im wyżej, tym większa część ciała będzie sparaliżowana.

Od kiedy odkryto, że kwas foliowy, zażywany podczas ciąży, chroni przed rozszczepem, wada ta występuje rzadziej. W Polsce cierpi na nią jedno dziecko na 1000 urodzonych.

Jak uniknąć bezmózgowia?
Znacznie większa niż przeciętna dawka kwasu foliowego polecana jest także kobietom, w rodzinach których zdarzały się przypadki bezmózgowia – ciężkiej wady płodowej, polegającej na zatrzymaniu rozwoju w macicy cewy nerwowej (miejsca, gdzie powstaje mózg i rdzeń kręgowy). Medycyna wciąż nie znalazła sposobu na jej wyleczenie i dziecko umiera zwykle w czasie porodu, lub kilka dni później. Wspieranie organizmu kwasem foliowym (oczywiście pod ścisłym nadzorem lekarza) znacznie zmniejsza ryzyko poczęcia dziecka z bezmózgowiem.

Najważniejszym okresem dla rozwoju układu nerwowego jest pierwsze kilka tygodni po poczęciu. Dlatego wskazane jest przyjmowanie kwasu foliowego zawsze, gdy występuje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, a jeszcze lepiej zacząć go aplikować kilka miesięcy wcześniej.

Szczególnie powinny o tym pamiętać przyszłe matki znajdujące się w „grupie ryzyka”: z podwyższonym poziomem białka płodowego (alfafetoproteiny) w surowicy, chore na cukrzycę czy zażywające leki przeciwpadaczkowe.

 

1 2
REKOMENDACJA
2016-09-13 13:12:31
~Eleni

Ja łykam kwas foliowy w preparacie Folik Mama - ma też jod i nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 - co jest niezwykle istotne dla dziecka podczas pierwszego trymestru.

2016-06-09 21:32:36
~Marta

Polecam kwas foliowy Acidum Folicum. Dla kazdej kobiety ktora planuje zajsc w ciaze, doskonala ilosc ktora wystarczy rowniez na caly czas ciazy, niewielki koszt w porownaniu do specjalnie dedykowanych suplementow diety

2016-03-11 20:24:26
~maryna

kwas foliowy bez dwóch zdań, zastanawiam się tylko czy są jeszcze jakieś witaminy które w diety ciężko przyswoić, a które są bardzo potrzebne w ciąży?

2015-02-09 10:21:16
~asza

Osoby, które dbają o zrównoważoną dietę, naprawdę nie muszą dodatkowo posługiwać się suplementami. Trzeba jednak pamiętać, ze folik muszą brać obowiązkowo.

2014-06-18 10:52:23
~ewa

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

2014-02-10 12:41:35
~werka

Moja znajoma nie chciała łykać kwasu foliowego i teraz bardzo żałuje. Urodziła dziecko z rozszczepem, który na szczęście da się zoperować, ale teraz dmucha na zimne i łyka folik przed następną ciąża non stop.

2013-10-15 09:49:19
~sara

Folik przynajmniej przyswaja się w całości bo jest lekiem a nie suplementem to wcale się nie dziwię, ze większość kobiet go bierze

2013-09-24 15:41:24
~cylwinna

Wcale się nie dziwię, Folik w ciąży to podstawa i nie wyobrażam sobie żeby go nie brać....zdrowie dziecka ponad wszystko..

2013-09-15 20:32:03
~margeritka

Tak naprawdę kwas foliowy powinno się łykać póki jest możliwość poczęcia, nawet jeśli się nie planuje dziecka. Ja wybieram Folik, bo jedna tabletka dostarcza tyle, ile wynosi dziennie zapotrzebowanie na tę witaminę.

2013-09-14 21:30:58
~wypowiadam_się

Oczywiście że kwas foliowy jest bardzo ważny i co mało osób wie, powinno się go łykać również już po ciąży. Z tymi suplementami diety też trzeba uważać, bo one również wchodzą w interakcje z innymi przyjmowanymi lekami. Jeżeli wystąpi istotna interakcja należy niezwłocznie przerwać przyjmowanie tych leków i skontaktować się z lekarzem. Ja zawsze sprawdzam interakcje na osoz.pl/interakcje co i wam polecam!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.