wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

O czym świadczy niski puls?

123RF
28.03.2013

Im człowiek starszy, tym tętno niższe. Prawidłowy puls u dzieci to 100 uderzeń na minutę. U dorosłych – 70-75, natomiast u osób w podeszłym wieku około 60. Ale zdarza się, że nawet młodzi ludzie skarżą się na niskie tętno. Świadczy to o bradykardii, czyli zaburzeniu pracy serca. Bradykardia może wywoływać zawroty głowy, omdlenia czy utratę przytomności. Niekiedy prowadzi do asystolii, czyli niebezpiecznego braku czynności elektrycznej serca.

„Zaobserwowałam u siebie ostatnio niskie tętno – 55-56 uderzeń na minutę. Zmartwiło mnie to, choć rok temu miałam robione echo serca i było prawidłowe. Często miewam dziwne przypadłości typu szum w uszach, poczucie słabnięcia (ale bez omdleń), kołatania serca – tym bardziej zdziwiła mnie tendencja do tak niskiego tętna. Dodam jeszcze, że jestem niskociśnieniowcem. Czym może to skutkować?” – zastanawia się internautka Beata.

Na zaniżony puls skarży się wielu Polaków – zarówno ci z niskim, jak i wysokim ciśnieniem. Są wśród nich osoby bardzo młode, jak i starsze. Czy mają powody do niepokoju?

Kontroluj swoje tętno


Zacznijmy od dobrej wiadomości – osoby, których serce bije wolniej, żyją dłużej. Z badań, których wyniki opublikował amerykański magazyn „Time”, wynika, że szybsze bicie serca to większe ryzyko zawału. Najbardziej niekorzystny jest skok tętna u osób, u których wcześniej nie przekraczał on 70 uderzeń na minutę. To nie wszystko. Gdy puls u takiej osoby zwiększy się z niskiego do ponad 85 uderzeń, ryzyko śmiertelnego zawału serca jest wtedy aż dwukrotnie większe w okresie najbliższych 12 lat.

Dlatego puls warto kontrolować. Zmierzymy go bez problemu sami. Uderzenia najlepiej policzyć rano (po przebudzeniu) albo po krótkim odpoczynku. W tym celu należy dwa palce prawej dłoni przycisnąć do lewego nadgarstka od wewnętrznej strony; można również ułożyć je z boku na szyi. Kiedy uda ci się wyczuć puls, policz liczbę uderzeń w ciągu 15 sekund, a następnie pomnóż wynik przez cztery. Jeśli jesteś osobą dorosłą, a twoje tętno wynosi ok. 70 uderzeń, wszystko jest w porządku. Młodzież ma tętno na poziomie 85 uderzeń w ciągu minuty, a ludzie starsi – 60.

Gdy puls spada
Twoje tętno jest niskie? Spokojnie, nie zawsze jest to powód do zmartwień. – Niski puls jest objawem bradykardii, czyli zaburzenia serca, w którym uderza ono rzadziej niż 50-60 razy na minutę – mówi Robert Fastyn, lekarz ze szpitala im. dr. Karola Jonschera w Łodzi. W niektórych, cięższych przypadkach bradykardia może oznaczać nawet poniżej 40 uderzeń na minutę. Ale uwaga: bradykardia nie zawsze jest groźna. – Bradykardia bardzo często jest stanem fizjologicznym, na przykład u osób intensywnie trenujących albo podczas snu, i jeżeli nie wywołuje uciążliwych dla pacjenta objawów, nie muszą być podejmowane żadne działania – podkreśla Robert Fastyn.

Przede wszystkim pamiętaj, że wytrenowany organizm osoby aktywnej fizycznie wykazuje niższe tempo spoczynkowe. U sportowców puls wynosi zazwyczaj ok. 50 uderzeń na minutę. Co ciekawe, jeden z najbardziej utytułowanych kolarzy w historii tej dyscypliny, Hiszpan Miguel Indurain w szczytowym momencie kariery miał tętno na poziomie 29 uderzeń w stanie spoczynku. Jeśli zatem jesteś osobą bardzo aktywną i dużo ćwiczysz, niski puls nie świadczy o niczym poważnym.

 

1 2
REKOMENDACJA
2015-05-29 19:24:35
~nikola

Warto też zaczać kontrolowac swoje ciśnienie w domu. Ja kupiłam niedawno naprawde fajnhttp://geratherm.pl/desktop/ i prosty w użyciu ciśnieniomierz i teraz moge sama sprawdzac ciśnienie.

2015-05-29 12:43:31
~lawyer

Też czytam ten artykuł bo zmierzyłem i mam 49 ale zawsze miałem małe albo większe nadciśnienie ok 150-160/ 80-95. Ostatnio dużo trenuję piłkę nożną i bieganie, ale nigdy nie miałem pulsu rzędu 80.. pamiętam że kiedyś może było to 70.

2015-04-22 13:43:40
~andy

Hej, ja zawsze miałem 80-85. Teraz, jak rzuciłem fajki i ćwiczę 3-4 razy w tygodniu, puls spadł mi do 46 (lekki szok, dlatego przeglądam artykuły na ten temat).

2015-01-15 11:19:42
~jazia

Bolo byłam niedawno prywatnie u endokrynologa i też mi badała na nadgarstku

2013-11-25 14:51:09
~dni4ll123

haha wszystko z tej strony http://forum.kardiolo.pl/temat159.h tm

2013-08-04 14:31:38
~RYSZARD z KONINA

ja mam w stanie spoczynku puls serca 38 udezen na /min i po za tym czuje sie ok pod czas biegania dochodzi do 150/170 w takim razie nalezy uprawiac jaki kolwiek sport aby zyc zdrowo A NIE CZEKAC NA UDAR POZDRAWIAM ZYCZE WSZYSTKIM ZDROWIA

2013-04-19 10:00:14
~Maria

Mam problemy tego typu,więc wypadałoby się wybrać do lekarze

2013-03-29 20:07:13
~gość

Nie możemy lekceważyć nawet niewielkich odchyleń od normy pulsu. Póżniej mogą wystąpić takie kłopoty o których nie myślimy jak np. udar mózgu http://udazgu.blogspot.com/

2013-03-29 16:27:54
~RR

Drogi Xiao7 słaby to może być kopniak, jeśli chodzi o tętno obowiązuje nomenklatura medyczna a nie język polski. I tak w zależności co określamy możemy mówić o tętnie miarowym lub niemiarowym (miarowość); słabe - duże (pulsus magnus) bądź małe - niskie (pulsus parvus), nitkowate, równe i nierówne (wypełnienie); tętno może być również twarde i miękkie czy też dwubitne (napięcie); natomiast określając jego chybkość możemy powiedzieć, że tętno jest chybkie lu

2013-03-29 08:41:00
~marek

trzeba protestowac przeciw przyjeciu walut euro przez polske bedziemy doplacac do grecji cypru i innych bankrutow ludzie musza wychodzic na ulice unia chce do konca zniszczyc polska gospodarke

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.