wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

5 groźnych przyczyn bólu brzucha

123RF
29.03.2013

Z bólem brzucha nie ma żartów. Może mieć bardzo różne przyczyny, a niektóre z nich mogą wskazywać na stan zagrożenia życia. Dlatego jeśli ból jest silny i trudno go skojarzyć z przejedzeniem czy niestrawnością, lepiej nie czekać i nie łykać kolejnych środków przeciwbólowych, ale szybko zgłosić się do lekarza.

Pęknięcie wrzodu


Umiejscowienie bólu. Najpierw w okolicy żołądka, a po czasie – w całym obszarze brzucha.


Rodzaj bólu. Nagły, bardzo silny, a do tego towarzyszy mu silne napięcie mięśni brzucha.


Co robić? Jak najszybciej wezwać pogotowie lub jechać do szpitala. Na skutek pęknięcia wrzodu treść pokarmowa z żołądka może wydostać się do jamy otrzewnej, a to powoduje zapalenie otrzewnej. Taka sytuacja wymaga go zabiegu chirurgicznego.

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego


Umiejscowienie bólu. Początkowo w okolicy pępka, potem – w dole brzucha, po prawej stronie brzucha, na wysokości kolców biodrowych (bo tam u większości ludzi położony jest wyrostek. Może się jednak zdarzyć, że atak wyrostka będzie sygnalizowany bólem po stronie lewej, gdyż część z nas ma narządy wewnętrzne jamy brzusznej ułożone w lustrzanym odbiciu.
 

Rodzaj bólu. To skurcz albo rozpieranie. Ból pojawia się, by po czasie na chwilę zniknąć. Zawsze nasila się podczas chodzenia, głębokiego wdechu, kaszlu, a zmniejsza, gdy położymy się na boku z nogą przyciągniętą do klatki piersiowej. To dlatego lekarz, chcąc upewnić się, czy ma do czynienia z atakiem wyrostka, zgina prawą nogę pacjenta i podciąga jego udo do góry (wtedy ból ustępuje), a następnie kieruje je do wewnątrz (wtedy ból się nasila). W typowym przebiegu zapalenia wyrostka po czasie pojawiają się także nudności, wymioty, rośnie temperatura, może pojawić się biegunka (częściej u dzieci) lub zaparcie.
 

Co robić? Zapalenie wyrostka przebiega w kilku etapach. Najpierw następuje jego nieżyt, czyli zatkanie, i wyrostek rozdyma się. Wówczas często pojawiają się w nim nacieki ropne. Potem dochodzi do zakrzepicy naczyń, która może prowadzić do martwicy ścian, a to z kolei grozi pęknięciem  ściany wyrostka. Kiedy dojdzie do perforacji pojawia się ropień okołowyrostkowy, który komplikuje leczenie  i zwiększa ryzyko rozlania zawartości wyrostka do jamy brzusznej. To z kolei może się skończyć zapaleniem otrzewnej. Trzeba pamiętać, że u dzieci do pęknięcia wyrostka może dojść bardzo szybko, nawet po 10 godzinach od pojawienia się bólu brzucha.

 

Niedrożność jelit


Umiejscowienie bólu. Cały brzuch.


Rodzaj bólu. Najpierw to trudna do umiejscowienia kolka, która pojawia się falami – narasta, słabnie, znika, by pojawić się ponownie z dużym nasileniem. Po czasie już nie mija i zaczyna obejmować cały brzuch, a ból zaczyna mieć charakter rozpierający. Pojawiają się także wymioty, wzdęcie brzucha (na skutek gromadzenia w jelicie dużej ilości treści jelitowej i gazów). Spada ciśnienie, a tętno przyspiesza. Jeśli na tym etapie pojawia się gorączka, to znaczy, że bakterie jelitowe przedostały się już do krwioobiegu. W przypadku, gdy niedrożność wynika ze skręcenia jelita, to ból od początku jest silny, stały.


Co robić? Natychmiast jechać do szpitala. Gdy jest to niemożliwe, trzeba wezwać pogotowie. W tym czasie nie należy jeść, ani pić.
W szpitalu (oprócz wywiadu lekarskiego) musi być zrobiony rentgen i USG jamy brzusznej, być może tomografia komputerowa oraz badania laboratoryjne krwi. Jeśli lekarz potwierdzi niedrożność, trzeba jak najszybciej – operacyjnie – usunąć przeszkodę, która zablokowała jelito oraz te jego fragmenty, które uległy martwicy. Jeśli doszło do wylania treści jelitowej do wnętrza jamy brzusznej i rozwoju zakażenia, podaje się antybiotyki.  

 

1 2
REKOMENDACJA
2013-04-01 20:57:07
~Ania

mnie bolał brzuch, leki działały a okazało sie , że to nietolarancja laktozy którą ma 70 dorosłych ludzi, ale nie każdy ma tak dokuczliwe objawy.

2013-04-01 20:38:13
~pawel

szósta przyczyna bólu brzucha-stary pesel!!!

2013-04-01 20:12:48
~oskar

a co z jelitem drażliwym? mnie też boli reguralnie i mam biegunkę i ból brzucha. Nie mam chelicobacter pylori

2013-04-01 20:07:23
~probioemy@wp.pl

zielarz skąd masz tą wiedzę napisz pogadamy

2013-04-01 20:05:06
~ala

a kogo to obchodzi twoje bzdety

2013-04-01 15:58:36
~Dzimi

Mnie nic nie boli tylko piję i podróżuję/ Wygrywam ponad 20000zł miesięcznie w systemie z strony: bogaty-typy.pl Nie muszę już pracować ./.

2013-04-01 15:24:40
~Słuchacz

Wpiszcie w internecie Grzybica ukladu pokarmowego i znajdziecie przyczyny waszych bóli, niestrawności, wzdęć, uczucie pełności, niepełnych wypróżnień, mdłości, znajdziecie tam porady jak podjac leczenie, najlepiej jest ziołami u specjalisty zielarza, bo po antybiotykach specjalnych potrafia następować nawroty, przez bakterię, która się odradza i niszczy nasze pozytywne bakterie, które spełniają właściwa rolę w organizmie, nie lekceważcie tych objawów ani mojej porady.

2013-04-01 15:17:33
~Zielarz

Nie zapominajcie o tym, że to może byc grzybica układu pokarmowego. Jesli nie zrobicie badań w jej kierunku i nie wykryjecie jej, to całe lata mozecie mięć bóle jak przy niestrawnościach, wzdęciach, zapytajcie lekarza czy jest to grzybica, bo oni leczą od czegoś innego, np. od niestrawności, jelit itp. rzadko, bardzo rzadko którykolwiek lekarz domyśli sie, że to grzybica ukladu pokarmowego, ktora coraz to większe obszary narządów wewnetrznych zajmuje, po leczeniu Jej nawet sil

2013-04-01 15:11:15
~Człowiek

Często jest to grzybica ukladu pokarmowego nie wykrywana przez lekarzy, lecz mylona z innymi chorobami, aby ją wykryś, trzeba samemu podsunac mysl lekarzowi, dana grzybice powoduje groźna bakteria, latami nie leczone bóle brzucha z jej powodu moga doprowadzic do Sepsy. Potrzebne są specjalistyczne badania tej choroby. Wim z doświadczenia.

2013-04-01 15:08:11
~Zielona Wyspa

mnie brzuch boli bo wydawało mi sie ze kupilem na Świeta szynke a to była padlina !

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.