wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

5 groźnych przyczyn bólu brzucha

123RF
29.03.2013

Z bólem brzucha nie ma żartów. Może mieć bardzo różne przyczyny, a niektóre z nich mogą wskazywać na stan zagrożenia życia. Dlatego jeśli ból jest silny i trudno go skojarzyć z przejedzeniem czy niestrawnością, lepiej nie czekać i nie łykać kolejnych środków przeciwbólowych, ale szybko zgłosić się do lekarza.

Pęknięcie wrzodu


Umiejscowienie bólu. Najpierw w okolicy żołądka, a po czasie – w całym obszarze brzucha.


Rodzaj bólu. Nagły, bardzo silny, a do tego towarzyszy mu silne napięcie mięśni brzucha.


Co robić? Jak najszybciej wezwać pogotowie lub jechać do szpitala. Na skutek pęknięcia wrzodu treść pokarmowa z żołądka może wydostać się do jamy otrzewnej, a to powoduje zapalenie otrzewnej. Taka sytuacja wymaga go zabiegu chirurgicznego.

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego


Umiejscowienie bólu. Początkowo w okolicy pępka, potem – w dole brzucha, po prawej stronie brzucha, na wysokości kolców biodrowych (bo tam u większości ludzi położony jest wyrostek. Może się jednak zdarzyć, że atak wyrostka będzie sygnalizowany bólem po stronie lewej, gdyż część z nas ma narządy wewnętrzne jamy brzusznej ułożone w lustrzanym odbiciu.
 

Rodzaj bólu. To skurcz albo rozpieranie. Ból pojawia się, by po czasie na chwilę zniknąć. Zawsze nasila się podczas chodzenia, głębokiego wdechu, kaszlu, a zmniejsza, gdy położymy się na boku z nogą przyciągniętą do klatki piersiowej. To dlatego lekarz, chcąc upewnić się, czy ma do czynienia z atakiem wyrostka, zgina prawą nogę pacjenta i podciąga jego udo do góry (wtedy ból ustępuje), a następnie kieruje je do wewnątrz (wtedy ból się nasila). W typowym przebiegu zapalenia wyrostka po czasie pojawiają się także nudności, wymioty, rośnie temperatura, może pojawić się biegunka (częściej u dzieci) lub zaparcie.
 

Co robić? Zapalenie wyrostka przebiega w kilku etapach. Najpierw następuje jego nieżyt, czyli zatkanie, i wyrostek rozdyma się. Wówczas często pojawiają się w nim nacieki ropne. Potem dochodzi do zakrzepicy naczyń, która może prowadzić do martwicy ścian, a to z kolei grozi pęknięciem  ściany wyrostka. Kiedy dojdzie do perforacji pojawia się ropień okołowyrostkowy, który komplikuje leczenie  i zwiększa ryzyko rozlania zawartości wyrostka do jamy brzusznej. To z kolei może się skończyć zapaleniem otrzewnej. Trzeba pamiętać, że u dzieci do pęknięcia wyrostka może dojść bardzo szybko, nawet po 10 godzinach od pojawienia się bólu brzucha.

 

Niedrożność jelit


Umiejscowienie bólu. Cały brzuch.


Rodzaj bólu. Najpierw to trudna do umiejscowienia kolka, która pojawia się falami – narasta, słabnie, znika, by pojawić się ponownie z dużym nasileniem. Po czasie już nie mija i zaczyna obejmować cały brzuch, a ból zaczyna mieć charakter rozpierający. Pojawiają się także wymioty, wzdęcie brzucha (na skutek gromadzenia w jelicie dużej ilości treści jelitowej i gazów). Spada ciśnienie, a tętno przyspiesza. Jeśli na tym etapie pojawia się gorączka, to znaczy, że bakterie jelitowe przedostały się już do krwioobiegu. W przypadku, gdy niedrożność wynika ze skręcenia jelita, to ból od początku jest silny, stały.


Co robić? Natychmiast jechać do szpitala. Gdy jest to niemożliwe, trzeba wezwać pogotowie. W tym czasie nie należy jeść, ani pić.
W szpitalu (oprócz wywiadu lekarskiego) musi być zrobiony rentgen i USG jamy brzusznej, być może tomografia komputerowa oraz badania laboratoryjne krwi. Jeśli lekarz potwierdzi niedrożność, trzeba jak najszybciej – operacyjnie – usunąć przeszkodę, która zablokowała jelito oraz te jego fragmenty, które uległy martwicy. Jeśli doszło do wylania treści jelitowej do wnętrza jamy brzusznej i rozwoju zakażenia, podaje się antybiotyki.  

 

1 2
REKOMENDACJA
2013-04-01 14:49:48
~kalfiorus

Wystarczy nie jeść tego co przygotowała teściowa i nic nie bedzie bolało.

2013-03-31 12:17:19
~doctor

a ja pi...e, boli, to i przestanie OK

2013-03-31 12:01:48
~jan

brzuch boli od szczawiu i mirabelek

2013-03-30 12:59:46
~Jacek

A dlaczego do lekarza ? skoro to tylko wyspecjalizowani sprzedawcy produktów karteli farmaceutycznych . Leczyć się należy samemu lub korzystać z porad terapeutów znających zasady funkcjonowania organizmu ludzkiego

2013-03-30 12:23:57
~Dziim

Mnie nic nie boli tylko piję i podróżuję/ Wygrywam ponad 20000zł miesięcznie w systemie z strony: bogaty-typy.pl Nie muszę już pracować ./

2013-03-30 12:13:48
~jurek

Spieszmy się !!. Lato już za pasem i trzeba zmienic oponę z zimowej na letnie:) Chodzi tu o brzuch. Jak coś to polecam dietatrening@wp.pl Ułożyli mojej żonie super dietę na ktorej sporo schudla , teraz ja się odchudzam i uczęszczam na siłownie dopracowac mięsnie:) myslę , że do lata coś zdzialam.

2013-03-30 11:26:16
~Marta Radocha

Boli mnie jak oglądam Rozenek w TV, co robić?

2013-03-30 11:14:37
~kam

>do "O rany!" Jestes bezmozgowncem. Jesli sobie przebijesz ucho i i trzba bedzie je odciac, to je odetniesz.. z brzuchem juz nie jest tak latwo.. bez brzucha funkcjonowac nie bedziesz. Ale jestes z tych, ktore przychodza do lekarzy na ostatnia chwile i oczekuja pozniej cudu zbawienia. Daruj sobie tempe komentarze i idz zrobic cos pozytecznego dla spoleczenstwa i kraju.

2013-03-30 10:28:10
~lekarz4u.net

Ranking polskich lekarzy www.lekarz4u.net

2013-03-30 10:21:20
~O rany !

Hahaha ! Moj artykul : 5 Smiertelnie niebezpiecznych bolow ucha : 1) Jezeli cie boli ucho po przekluciu , np.:na kolczyk , pedz do lekaza bo to moze byc gangrena lub septa 2) Jezeli boli cie ucho bo jest zimno, to pedz do lekarza bo to napewno odmrozenie i wda sie gangrena 3) jezeli ucho ci dretwieje i nie mozesz nim poruszac , uwaga, smiertelne niebezpieczenstwo raka prostaty! 4) Jezeli ucho cie swedzi , to napewno rak watroby 5) Jezeli uszy cie nie bola, to pewnie juz jestes trup

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.