wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Komórki macierzyste - czy warto je pobierać?

123RF
23.04.2013

- Niektórzy rodzice decydują się na pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej swojego dziecka, z myślą o możliwości przyszłego wykorzystania tego materiału w leczeniu. Warto jednak zaznaczyć, że takie komercyjne mrożenie rodzinnej krwi pępowinowej jest obecnie uzasadnione jedynie w szczególnej sytuacji. Ma ono sens, gdy w rodzinie jest już dziecko z chorobą nienowotworową lub nowotworową wymagającą przeszczepienia komórek hematopoetycznych (np. z krwi pępowinowej). - mówi prof. Krzysztof Kałwak z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

- W innych przypadkach właściwie mija się z celem. W przypadku chorób nowotworowych autologiczne przeszczepienia (czyli polegające na podaniu własnych komórek macierzystych) z uprzednio pobranej krwi pępowinowej, grożą opóźnieniem wszczepu i obarczone są bardzo wysokim ryzykiem wznowy choroby podstawowej. Ponadto ilość materiału na potrzeby dorosłej osoby jest często niewystarczająca. Bankowanie krwi pępowinowej na ewentualne potrzeby rodziny też ma swoje ograniczenia. Żeby komórki jednego dziecka mogły pomóc rodzeństwu, niezbędna jest zgodność antygenowa (HLA) tych dwóch osób, a prawdopodobieństwo takiej sytuacji wynosi tylko 25 proc. - dodaje prof. Kałwak. 

 

Mimo tych ograniczeń szczególne właściwości komórek macierzystych, zwłaszcza embrionalnych, otwierają przed medycyną ogromne możliwości. Wciąż jednak wiedza na temat ich potencjalnego wykorzystania nie jest pełna.

 

- Ze względu na zdolność do namnażania się (proliferacji) i różnicowania komórek macierzystych, mówi się o możliwości wykorzystania ich potencjału w procesie leczenia poważnych chorób, takich jak nowotwory, miażdżyca, choroba Parkinsona czy Alzheimera, cukrzyca - mówi prof. Krzysztof Kałwak. - Nadal jednak z medycyną regeneracyjną wiąże się wiele niewiadomych. To przyszłość, ale na razie dość odległa. Naukowcy wciąż muszą znaleźć odpowiedź na wiele pytań. 

 

Jak działają banki krwi pępowinowej?

Ograniczenia dotyczące wykorzystania komórek macierzystych, nie powinny być jednak przyczyną, dla której rezygnujemy z zabezpieczania krwi pępowinowej. Zdaniem specjalistów, by optymalnie spożytkować niezwykłe właściwości tych komórek, potrzebne są jednak mądre rozwiązania systemowe i dalsze badania w dziedzinie medycyny regeneracyjnej.

 

- Mając na uwadze ten kierunek rozwoju, najbardziej optymalną opcją byłoby stworzenie publicznego banku komórek macierzystych, gdzie trafiałaby krew pępowinowa wszystkich noworodków, dostępna dla każdego pacjenta, który mógłby jej potrzebować. W skali roku osób, u których przeszczep komórek macierzystych może być efektywną metodą leczenia, jest stosunkowo niewiele, a szerokie zasoby takiego banku pozwalałyby dobrać odpowiedni dla nich materiał. Część chorych można by wówczas uratować - mówi prof. Kałwak z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

 

- W Polsce działa jedynie kilka publicznych banków krwi pępowinowej, jednak ze względu na ograniczone fundusze, mogą one wykonać tylko po kilkadziesiąt pobrań rocznie - dodaje prof. Kałwak - Niektóre banki prywatne (jak np. Polski Bank Komórek Macierzystych) prowadzą akcje bankowania publicznego, a dzieciom rodziców posiadających już potomstwo z chorobą nowotworową lub nienowotworową, potencjalnie potrzebujące transplantacji komórek krwiotwórczych, oferują specjalne warunki finansowe, tzw. Program na Ratunek. Ten program uratował już życie kilkorgu dzieciom w Polsce. Dążenie do tego, by powstały publiczne ośrodki bankujące komórki macierzyste i krew pępowinową, wydaje się najbardziej uzasadnione i wartościowe - ocenia.

 

- Taki prężnie działający publiczny bank krwi, z pewnością byłby doskonałym rozwiązaniem - potwierdza prof. Krzysztof Łukaszuk. - Badacze są bowiem zdania, że możliwości wykorzystania komórek macierzystych w terapiach poważnych chorób, wraz z postępem wiedzy medycznej i doświadczenia lekarzy, będą coraz szersze.

 

Obecnie koszty pobrania krwi pępowinowej od noworodka są stosunkowo wysokie. Za przystąpienie do programu należy uiścić  opłatę powyżej 2 tys. zł (pobranie krwi pępowinowej i jej spreparowanie), a następnie raz w roku należy dokonać opłaty abonamentowej, ok 500 zł rocznie.
 

AD/ese/zdrowie.wp.pl

1 2
REKOMENDACJA
2013-04-25 10:57:36
~komórek

Ktoś napisał, że krew na komórki macierzyste pobierają położne bez doświadczenia tym czasem do pozyskania krwi pępowinowej służą gotowe zestawy z prostą instrukcją obsługi i nie trzeba do tego doświadczenia lecz sprytu a tego położnym nie brakuje. Lepsza dobra położna niż byle jaki lekarzyna.

2013-04-25 10:50:04
~komórek

Nie warto, jak nie wiadomo o co chodzi to znaczy, że chodzi o wyciągnięcie kasy od ludzi. Za 20 lat takie komórki nie nadają się do niczego.

2013-04-25 10:14:40
~kk

Dla kogo to zdjęcie w takiej "pozycji" zostało opublikowane

2013-04-25 09:36:21
~Eri

Zarabianie przez wypełnianie ankiet http://badania-reklamy.com/? ref=106057 Niecałe 2 tyś zł miesięcznie

2013-04-25 09:36:18
~ankhe

W USA komórki macierzyste od 7 lat pobiera się z zębów mądrości. Taki ząb trzeba schować do woreczka i włożyć do zamrażarki. Koszt przechowywania = 0zł.

2013-04-25 08:52:43
~maxlong.pl

Preparat dla mężczyzn Maxlong jest zupełnie nowym, całkowicie bezpiecznym, naturalnym i co najważniejsze REWELACYJNIE DZIAŁAJACYM suplementem diety na potencję. http://maxlong.pl

2013-04-25 08:29:53
~aaaa

jak ktoś uważa że z tym zdjęciem jest coś nie tak to powinien się do razu zgłosić do psychiatry....boszee co się z wami ludzie dzieje

2013-04-23 13:58:58
~AGW7P

ZAROBEK W $ http://visitors2cash.com/ref.php?re fId=113766

2013-04-23 13:56:18
~p2

Nie powinniście wstawiać takich zdjęć biorąc pod uwagę wzrost pedofilii w naszym kraju, mimo,że wszystkie dzieci są wspaniałe jako niemowlaki i zdjęcia są słodkie.

2013-04-23 13:37:21
~moniaaaaa

http://www.mamitati.pl/ polecam sklepik z odzieżą dziecięcą :)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.