wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Rak mózgu - jakie są objawy?

123RF
09.07.2013

Diagnozowanie i leczenie

 
W razie podejrzenia nowotworu przeprowadza się szczegółowe badania neurologiczne – prześwietlenie czaszki, skan mózgu, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, punkcję lędźwiową, angiografię mózgową czy biopsję.
 
Postępowanie lecznicze obejmuje zabiegi chirurgiczne, radio- i chemioterapię.
 
Operację wykonuje się w celu całkowitego usunięcia nowotworu (jeśli to możliwe) lub zmniejszenia jego rozmiarów i tym samym – objawów. To, czy cały nowotwór da się usunąć, czy nie, zależy od tego, jak jest duży i gdzie się znajduje. Gdy usunie się cały nowotwór lub jego część, tkanka zostaje wysłana do patologa na badanie mające ustalić rodzaj nowotworu. Jeśli nowotworu nie da się usunąć, a blokuje on normalny przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego, to wstawia się dren, aby obniżyć ciśnienie w mózgu.
 
Naświetlanie nowotworu zmniejsza jego rozmiar i łagodzi objawy. Radioterapię stosuje się po operacji albo wówczas, gdy niemożliwe jest usunięcie nowotworu w całości lub gdy guz w ogóle nie kwalifikuje się do zabiegu.
 
Chemioterapia bywa często łączona z radioterapią. Niektóre nowotwory są wrażliwe na chemię – wtedy efekty leczenia bywają dobre. Jednak chemioterapia bywa czasem mało przydatna z uwagi na barierę krew – mózg, uniemożliwiającą działanie podawanych choremu środków na guza.
 
W serwisie poradnia.pl polecamy również:  Funkcje mózgu - zapamiętywanie informacji

Poradnia.pl

1 2
REKOMENDACJA
2015-03-18 12:08:12
~bella

dobrze, że guz Twojego taty nie przekracza 4 cm, bo to właściwie wykluczałoby go z możliwości skorzystania z leczenia tą metodą.

2015-03-03 10:32:03
~justyna

Skierowanie to nie problem, mój tata dostał od razu od swojego lekarza prowadzącego. Też czeka na zabieg gamma knife, czuje się tak sobie, ale guz ma 2 cm średnicy to jest szansa na zupełne wyleczenie.

2015-02-06 11:18:46
~olka

No ale trzeba mieć skierowanie do gamma do warszawy od lekarza prowadzącego aby mieć zabieg za darmo.

2015-02-02 12:30:15
~bella

powinnaś w pierwszej kolejności zrobić sobie badania i tym pakietem udać się do gamma knife, mając badania w warszawie możesz leczyć się za darmo.

2015-01-27 23:02:00
~moni_ka

jakie zatem badanie należało by zrobić, żeby czegokolwiek się dowiedzieć?

2015-01-27 22:58:41
~moni_ka

a czy musze wczesniej mieć zrobione badania diagnostyczne czy oni już tam wszystko robią? Jesli powinnam zrobić to jakie? Ból troche ustąpił, jednak trochę obawiam się, że może to być coś złego. Daletego wolę to zbadać.

2014-08-19 10:17:53
~tamara

radziłabym Ci udać się do Gamma Knife, możesz się tam leczyć zarówno państowow jak i prywatnie musisz sieć tylko wszystkie badania, jest to nowoczesne centrum leczenia nowotworów głowy i szyi, w przypadku tej choroby trzeba mieć 100% pewność, wiec nie zwlekaj i czym prędzej umów się an wizytę, wszelkie informacje znajdziesz na ich stornie gammknife.pl

2014-08-18 15:51:05
~monika_ka

ja bym chciała uniknać pomyłek. Słuchajcie mam olbrzymie bóle głowy które coraz bardziej mi dokuczają. Neurolog w przychodni olał sprawę i powiedział że to od kręgosłupa i zalecił mi ćwiczenia, ale ja jednak wiem, że mam wszystkie objawy, które mówią zupełnie coś innego. Co robić? Gdzie sie udać do porządnego lekarza? Może być prywatnie tylk chcę mieć zrobione wszystkie badania w tym kierunku,.

2014-08-05 20:11:37
~viki

w jaki sposób można się leczyć w tym centrum, tylko prywatnie czy w ramach NFZ też można.

2014-06-28 13:47:01
~live liv

ja słyszałam o nowo sprowadzonym urzadządzeniu do Warszawy do walki z nowotworami szyi i głowy. Centrum Gamma Knife laserem przyczynia się do leczenia nowotworów, które w znaczącym stopniu je zmniejszają lub usuwają całkowicie.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.