wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Po co nam wyrostek robaczkowy?

123RF
18.03.2014

Nietypowe objawy


U zdecydowanej większości ludzi wyrostek położony jest po prawej stronie brzucha, na wysokości kolców biodrowych i w tym obszarze odczuwany jest ból w przypadku wystąpienia stanu zapalnego. Może się jednak zdarzyć, że atak wyrostka będzie sygnalizowany bólem po stronie lewej. Objaw taki pojawia się u ludzi, u których narządy wewnętrzne jamy brzusznej ułożone są w lustrzanym odbiciu.

 

Wyrostek jest dość długi (8-10 cm), ale wąski (zaledwie 3-7 mm średnicy) i zwykle "zwisa" swobodnie w obrębie prawego dołu biodrowego. Jednak u niektórych bywa przesunięty i może być schowany np. za pęcherzem moczowym.

 

Konsekwencje dla zdrowia

 

Zdarza się tak, że lekarze nie mają 100 proc. pewności, że pacjent cierpi z powodu ostrego zapalenia wyrostka, ponieważ inne choroby brzucha mogą mieć podobne objawy. Jednak decyzja o operacji najczęściej podejmowana jest nawet przy niepełnym zespole objawów.

 

We wczesnej fazie ostrego zapalenia operacja jest prosta i nie obciążona powikłaniami. Jeśli jednak dojdzie do opóźnienia jej wykonania, mogą wystąpić poważne powikłania. Co więcej, sam brak wyrostka, bez względu na to, czy zabieg został wykonany natychmiast czy z opóźnieniem, może pogorszyć nasze zdrowie. Odnotowuje się wiele przypadków, kiedy pozbycie się tego organu spowodowało osłabienie odporności. Gdy w organizmie zabraknie wyrostka, jego funkcje przejmuje śledziona. Gdy i ta nie jest wydolna, mogą pojawić się komplikacje. Co więcej, wyrostek robaczkowy jest niejako naszym zapasowym zwieraczem pęcherza moczowego – czasem tkanki wyrostka wykorzystuje się do odtworzenia mięśnia zwieracza.

 

aba, zdrowie.wp.pl

1 2
REKOMENDACJA
2016-12-01 17:26:49
~Alicja

Wyrostek to może obecnie jest nic wielkiego ale strach i tak jest duży. Jak mi go naprawiali to bardzo się bałam przed zabiegiem. Dzisiaj niby jest łatwo a dawniej przecież na niego umierano http://www.open-youweb.com/operacja -wyrostka-kiedys-umierano-w-meczarn iach/ tego nie operowali i ludzie schodzili, jeszcze nie tak dawno temu na to nie mieli rozwiązania.

2014-04-17 08:56:10
~Zbycho

MEDYCYNA informacyjna XXI wWiem co piszę bo mam od czterech lat aktywator wody AquaLyros Atara Golden zamontowany w domu. Powiem jedno to super DZIAŁANIE - pij i kąp się codziennie w wodzie z aktywatora a ZAPOMNISZ o chorobach i nowotworach . Szukaj w necie o aktywatorze wody - to jedyny ratunek dla ludzkości . Zbyszek

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.