wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Czym grozi niedobór lub nadmiar selenu?

123RF
11.04.2014

Jednak na początku tego roku ukazały się wyniki badań naukowców z Centrum Badań nad Rakiem im. Freda Hutchinsona w Seattle, którzy doszli do wniosku, że suplementy zawierające witaminę E i selen mogą… zwiększać ryzyko rozwoju raka prostaty.

Jednak generalnie wciąż przyjmuje się, że pierwiastek odgrywa znaczącą rolę w profilaktyce przeciwnowotworowej. Potwierdzeniem mogą być mieszkańcy Japonii (gdzie spożywa się szczególnie dużo produktów bogatych w selen), którzy chorują na raka znacznie rzadziej niż inni.

 

Między nadmiarem a niedoborem

 

Problem z selenem polega na tym, że w porównaniu do innych tzw. metali śladowych margines bezpieczeństwa między stanem prawidłowym, niedoborem, a nadmiarem jest bardzo mały i często trudno go wychwycić.

 

Zalecane dobowe spożycie mikroelementu wynosi dla osoby dorosłej ok. 55 mikrogramów. Szkodliwy jest każdy stan wykraczający poza normę. Niedobór selenu może powodować bóle mięśni, osłabienie i uczucie ciągłego zmęczenia, częstsze „łapanie” infekcji, a także przyczyniać się do rozwoju chorób wątroby i trzustki. Niekiedy objawia się powiększeniem oraz niewydolnością serca, a także niedoczynnością tarczycy. U mężczyzn grozi niepłodnością, a u kobiet w ciąży może powodować nieodwracalne zmiany płodu. Badania wykazały, że obniżone spożywanie selenu bywa jednym z istotnych czynników zwiększających ryzyko występowania nowotworów.

 

Nadmiar selenu zdarza się rzadziej, choć ostatnio wzrasta popularność suplementów zawierających ten pierwiastek, a – co za tym idzie – rośnie liczba osób, u których notuje się podwyższone stężenie mikroelementu.

 

Prowadzi to do usuwania z krwi żelaza i miedzi, czego konsekwencją może być anemia, a nawet białaczka. Przekłada się również na wzrost poziomu złego cholesterolu. Nadmiar selenu powoduje też łysienie, uszkodzenia skóry i paznokci, nadwrażliwość, nudności i wymioty.

 

Gdzie znajdziemy selen

 

Nasz organizm nie potrafi wyprodukować selenu, dlatego powinniśmy dostarczać go z pożywieniem. Bardzo bogatym źródłem pierwiastka są orzechy brazylijskie, uprawiane na bogatych w mikroelement glebach Ameryki Południowej. Do produktów o dużym stężeniu selenu należą też owoce morza (kraby, homary, langusty, krewetki), ryby morskie (zwłaszcza świeży łosoś), podroby wieprzowe, wołowe i cielęce oraz żółtka jaj. Duże ilości pierwiastka zawierają również drożdże piwne. Warto spożywać także otręby pszenne, kiełki pszenicy, ziarna kukurydzy, pomidory, czosnek, grzyby, wszelkie artykuły spożywcze z mąki z pełnego przemiału (w pieczywie razowym jest trzy razy więcej selenu niż w białym).

 

Warto pamiętać, że największym wrogiem pierwiastka są węglowodany. Cukier i słodkie przysmaki w naszej diecie powodują,  że selen staje się nieprzyswajalny i bezużyteczny dla organizmu.

 

Rafał Natorski, zdrowie.wp.pl

1 2
REKOMENDACJA
2017-06-27 12:53:47
~Aldona

wydaje mi się, że znalazłam coś wartościowego co zawiera odpowiednia dawke selenu... i inne ekstrakty roślinne takie jak kurkuma, która ma udowodnione działanie prozdrowotne. Nic lepszego od suplementu Cancprev nie znalazłam, a szukałam długo... Dajcie znać jeśli to zażywacie.

2016-01-15 07:22:26
~Nickt

Artykuł ciekawy, ale komentarze ... porażka

2014-04-15 10:35:43
~michalek

Dość ciekawe, za to ja mam jeszcze ciekawsze informacje - natknąłem sie w internecie na nową metodę, pod podchwytliwą nazwą "Opcje Binarne". O dziwo nie ma to nic wspólnego z komputerami, a można bardzo dużo zarobić. Ja pomnożyłem już czterokrotnie swoje oszczędności od początku marca. Znalazłem w internecie bardzo pomocne info dotyczące opcji binarnych na B INA RY 24 - i wam polecam zrobić to samo, zobaczycie jak szybko się to rozpowszechni niedługo. Korzystajci

2014-04-15 10:30:01
~wis

najważniejsze aby wszystko było naturalne jak domowy ser http://winoiser.com/blog-wino-i-ser /

2014-04-14 08:34:37
~Orange

DOŁADOWANIE KONTA ZA DARMO! Świąteczna promocja. Brak kasy na koncie? Potrzebujesz zadzwonić? Piszesz dużo sms-ów? Skorzystaj z promocji i doładuj swoje konto. Każda polska sieć jest obsługiwana. http://doladowarnia.p l/c63f2

2014-04-12 10:57:47
~tenrida

Nie wierzcie tym metodom na 10000 RP, gdyz jest to próba oszustwa. Jedynym legalnym sposobem jest zdobywanie punktów tu http://tiny.pl/q4nnr. Pkt. zbierasz na wiele mozliwosci. Najprostsze z nich to wykonywanie zadan w grach. Jezeli wykonasz zadania to masz mozliwosc zdobycia pkt. poprzez zadawanie pytan, udzielanie odpowiedzi i wiele innych które znajdziesz w zakladce 'zdobywaj pkt.

2014-04-12 10:51:43
~janosik

ale tępak to pisał

2014-04-12 10:41:07
~chomik

Nasz organizm to nie reaktor - nie potrafi wyprodukować żadnego pierwiastka Panie Redaktorze!

2014-04-12 10:24:42
~kasia

Odżywiam się zdrowo, jem owoce i warzywa, spożywam posiłki regularnie, nie stresuję się za bardzo. To i wiele innych wpływa, że dobrze wyglądam jak na swój wiek. Nie mam nadwagi, co w tych czasach coraz więcej z nas zmaga się z tym problemem. Ale nie ja. Polecam świetną metodę(idealnafigura.com/gberes), dzięki której teraz wyglądam lepiej, młodziej a co najważniejsze świetnie się czuję.

2014-04-12 10:12:27
~Zaki

Zyję i odżywiam się zdrowo/ Wygrywam obecnie ponad 20000zł co miesiąc w systemie: bogaty-typy.pl Nie muszę już pracować/ Jest dobrze ...

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.