wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Demencja coraz powszechniejsza

123RF
19.05.2014

W schorzeniach wywołujących demencję stosuje się leki, które mają pomóc choremu zachować jak najdłużej zdolności umysłowe, a także łagodzić agresję, drażliwość, niepokój i depresję.

 

Jednak preparaty farmaceutyczne są często nieskuteczne, a w dodatku wywołują efekty uboczne (m.in. problemy z układem trawienia). Dlatego coraz częściej szuka się terapii alternatywnych. Na przykład w Kanadzie realizowany jest eksperymentalny program „Tea and Tango”. Osoby ze schorzeniami neurologicznymi (w tym demencją) uczą się argentyńskiego tanga, zaś po zajęciach zasiadają na wspólną herbatę. Efekty są bardzo obiecujące – samopoczucie psychiczne i fizyczne pacjentów znacznie się poprawia.

 

Terapie alternatywne oczywiście nie wyleczą demencji, ale mogą pomóc w łagodzeniu jej objawów. Dlatego chorym zaleca się stosowanie rozmaitych technik relaksacyjnych czy aromaterapii (naukowo udowodniono, że olejek rozmarynowy usprawnia pamięć).

 

Szansa dla artystów

 

Medycyna wciąż nie potrafi dokładnie wyjaśnić przyczyn rozwoju demencji, dlatego trudno przeciwdziałać chorobie. Jednak nie ulega wątpliwości, że w jej zapobieganiu (a przynajmniej opóźnieniu) może pomóc wyeliminowanie czynników ryzyka, upośledzających dopływ krwi do mózgu. Należą do nich przede wszystkim: palenie papierosów i nadciśnienie.

 

Badania wykazały, że warto też utrzymywać mózg w ciągłej aktywności. Osoby, które od dzieciństwa do podeszłego wieku czytają książki, piszą listy i biorą udział w różnych zajęciach związanych z umysłową stymulacją mają większą szansę na opóźnienie procesów demencyjnych.

 

Inny eksperyment wykazał, że otępienie rzadziej atakuje artystów – zajmowanie się sztuką zwiększa zdolności regeneracyjne mózgu. Warto też uczyć się języków obcych. Zdaniem naukowców osoby dwujęzyczne wykazują symptomy demencji średnio cztery lata później niż ludzie władający tylko jednym językiem.

 

Czekoladowa terapia

 

Bardzo dobrym sposobem na obniżenie ryzyka demencji jest aktywność fizyczna oraz dbałość o zachowanie właściwej wagi.

 

Nie bez znaczenia są również nasze nawyki żywieniowe. Według niedawnych badań naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Exeter warto jak najczęściej przyrządzać potrawy z kuchni śródziemnomorskiej. Świeże warzywa i owoce, orzechy, ryby i oliwa z oliwek dobrze wpływają na mózg i zapobiegają rozwojowi demencji czy choroby Alzheimera.

 

Ryzyko otępienia zmniejsza podobno także regularne picie… gorącej czekolady, która poprawia dopływ krwi do mózgu. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Harvarda po  przeprowadzeniu badań na 60 osobach, których średnia wieku wynosiła 73 lata. Uczestnicy eksperymentu codziennie wypijali dwie filiżanki gorącej czekolady. Po miesiącu okazało się, że u większości poprawił się nie tylko dopływ krwi do mózgu, ale także wyniki testów pamięci.

 

Na wolniejszy postęp demencji wpływa również spożywanie produktów bogatych w witaminę E – olejów roślinnych, kiełków zbóż, jaj, orzechów, zielonych warzyw.

 

Rafał Natorski, zdrowie.wp.pl

1 2
REKOMENDACJA
2014-06-22 11:19:58
~Jozef

Sam stosuję na swojej działce wodę z aktywatora Aqua Lyros Atara Golden a rośliny są wspaniałe w smaku i nie gniją.Wszystko za sprawą samej wody. Sam piję wodą i mam siłę aby ogarnąć ogrom prac działkowych. Polecam wszystkim bo sprawdziłem na sobie stosując przez sześć lat. Mam 74 lata i nie odczuwam zmęczenia ani żadnych chorób mam dobrą pamięć . Gdy przychodzą do mnie koledzy działkowcy, zamiast piwa oferuję rewitalizująca wodę. Wszyscy śmiejemy się ,ale docze

2014-05-20 17:33:07
~beata

Od lat zmagałam się z moimi kg! Próbowałam różnych sposobów na pozbycie się nadwagi, ale waga wracała. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:) Chcesz się dowiedzieć więcej? zajrzyj www.idealnafigura.com/gbere s

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.