wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Woreczek żółciowy - o czym świadczy ten ból?

123RF
04.08.2014

Woreczek do usunięcia?
Problemów z pęcherzykiem żółciowym nie należy lekceważyć, dlatego pojawienie się wspomnianych powyżej dolegliwości powinno stać się dla nas powodem do wizyty u lekarza.

Po wstępnym rozpoznaniu problemu specjalista zleci prawdopodobnie wykonanie badania krwi, ultrasonografii, badań rentgenowskich czy nawet tomografii komputerowej.

Gdy okaże się, że kamienie nie są zbyt duże, kuracja może ograniczyć się tylko do przyjmowania leków zawierających kwas ursodeoskycholowy lub chenodeoksycholowy, który potrafi rozpuścić złogi. Jednak taka terapia musi być prowadzona wiele lat, żeby zapobiegać tworzeniu kolejnych kamieni. Dlatego niekiedy łatwiej jest rozbić je falami ultradźwiękowymi podczas zabiegu zwanego litotrypsją.

Innym sposobem jest wykonanie endoskopowej cholangiopankreatografii wstępującej. Dzięki wprowadzonemu przez usta endoskopowi lekarz może obejrzeć na ekranie przewód żółciowy i „przepychać” kamień do dwunastnicy, skąd zostanie wydalony z kałem.W nawracających nawrotach problemu konieczne może okazać się jednak usunięcie woreczka żółciowego, stosując np. metodę laparoskopii (specjalistyczne instrumenty wprowadza się do jamy brzusznej przez niewielkie otwory). W ostrych stanach chorobowych wykonuje się tradycyjną operację chirurgiczną.
Po takich zabiegach żółć z wątroby przepływa bezpośrednio do jelit, co nie powoduje jednak znaczących zmian w funkcjonowaniu organizmu.

Modyfikacja diety
W łagodzeniu dolegliwości spowodowanych zaburzeniami pracy woreczka żółciowego pomaga niekiedy medycyna alternatywna, np. akupunktura i akupresura – stymuluje się wówczas punkty odpowiednie dla pęcherzyka, wątroby i żołądka.

Warto również zainteresować się ziołolecznictwem. Wywary lub suplementy na bazie lucerny i mniszka lekarskiego pobudzają czynności pęcherzyka żółciowego, natomiast kurkuma oraz olejek miętowy wykazują właściwości zapobiegające powstawaniu złogów.

Można również stosować zestawy ziół o działaniu rozkurczowym, ułatwiającym przepływ żółci i łagodzącym ból. W skład takich mieszanek wchodzi najczęściej korzeń mniszka, ziele glistnika i dziurawca, kora kruszyny i liść mięty pieprzowej.

Po usunięciu pęcherzyka żółciowego, ale także po stwierdzeniu skłonności do powstawania kamieni, warto zmodyfikować nawyki życiowe. Przede wszystkim dietę. Ważne jest regularne spożywanie pięciu niewielkich posiłków dziennie, ograniczenie tłuszczu oraz zwiększenie w jadłospisie udziału produktów bogatych w błonnik, lecytynę, witaminy D i E.

Osoby otyłe zdecydowanie powinny schudnąć. Bezwzględnie należy także rzucić palenie papierosów – ten nałóg sprzyja powstawaniu kamieni w pęcherzyku żółciowym.
 

Rafał Natorski/ep/zdrowie.wp.pl

1 2
REKOMENDACJA
2016-01-11 16:40:04
~xAnonymous

Znajdz. Najwazniejsza.Ksiazka.Jaka.Kiedykol wiek.Przeczytasz.Zdrowie + The.Luciferian.Doctrine.pdf #3.1+ KO 9

2015-07-29 08:55:46
~qw

Ciekawe, że tłuszcz (cholesterol) krystalizuje.

2015-02-23 21:08:41
~chirurg

Rafale Natorski worek to masz ty ale mosznowy między nogami poprawnie nazwa brzmi pęcherzyk żółciowy i nie otumaniaj ludzi takim nazewnictwem jak jesteś niedouczony!!!!!!!!!!!!!

2015-02-23 20:58:36
~LEKARZ

NIE CZEGOŚ TAKIEGO JAK WORECZEK ŻÓŁCIOWY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! JEST NATOMIAST PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY!!!!!!!!!!!! REDAKTORZE NIEDOUKU!!!!!!!!!!

2014-11-25 10:54:43
~Ja

Woreczek to u facetów jest między nogami- to jest qrna pęcherzyk żółciowy

2014-11-16 19:26:53
~wdowa

Ja natomiast bóle miałam w nadbrzuszu i myślałam że mam dolegliwości żołądkowe jak się okazało to właśnie był woreczek a w nim muł żółciowy a przy tym ostre zapalenie otrzewnej. Jestem po zabiegu i czuje się dobrze.

2014-10-07 10:04:55
~ocenleczenie.pl

Każdy kto czuje ból w nadbrzuszu powinien od razu uzyskać skierowanie na USG, u mnie wykryto 3 złogi i trzeba było udać się do szpitala na zabieg laparoskopii, żadna dieta nie pomaga rozkruszyć kamienii, tylko wycięcie pomaga. http://ocenleczenie.pl

2014-08-24 09:38:27
~Nina

Szukając w necie znalazłem info o urządzeniu Aqua lyros Atara golden , które wpływa na zwykłą wodę domową a po kąpaniu i spozywaniu rozpuszczaniu kamienie. Nawet jest opis usg .Dobry temat dla zainteresowanych .problemem kamieni .

2014-08-05 09:47:44
~japko

jak pod lewym to trzustka. A prawidlowa nazwa to pęcherzyk zółciowy. Prawda jest taka ze w momencie kiedy two rzy się chociażby jeden kamyczek woreczek trzeba usunać. MOwi sie że nie, ale w momencie powstania złogi przestaje on prawidlowo funkcjonowac. A to że nie ma bóli ani zadnych dolegliwosci to tylko kwestia czasu bądź niesamowitego szczescia.

2014-08-05 09:43:03
~olina

Bóle mogą być w okolicy mostka, co może też świadczyć o chorobie serca. U mnie były właśnie w tej okolicy, silne kłucia w mostku. Po usunięciu woreczka, okazało się że nosiłam w sobie 202 kamienie wielkości połówek grochu.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.