wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Czym ugasić pragnienie

123RF
03.07.2015

Ile pić?


Podczas zwykłych letnich dni 2 litry dziennie powinny wystarczyć. W czasie upałów, nie zauważając nawet, będziemy wypijać i 3 litry wody.

Nie pijmy tylko wtedy, gdy chce nam się pić – uczucie pragnienia powstaje, kiedy organizm jest już odwodniony. Jeżeli czujemy, że za mało pijemy, warto obserwować zabarwienie moczu, jeśli robi się ciemny, to znak, że w organizmie jest za mało wody. Z niczym jednak – nawet z wodą, nie można przesadzać, ponieważ jej zbyt duża zaburza prawidłowy poziom elektrolitów, podnosi ciśnienie krwi oraz intensyfikuje pracę nerek, co prowadzi do wypłukiwania żelaza.

Jeśli ktoś nie lubi wody niegazowanej – i nie cierpi na wrzody żołądka, refluks czy zgagę – może pić gazowaną.

Gaz i słodzik

O słodkich napojach gazowanych trudno powiedzieć cokolwiek dobrego, poza tym, że niektórym smakują. Dietetycy biją na alarm – takie napoje uzależniają i prowadzą do otyłości, nawet jeżeli są słodzone słodzikami. Naukowcy z University of Texas Health Science Center w San Antonio opublikowali wyniki badań, podczas których obserwowano przez dekadę 474 dorosłych. Okazało się, że u osób, które piły napoje gazowane (bez kalorii, słodzone słodzikami), zaobserwowano o 70 proc. większy wzrost wagi niż u tych, które obywały się bez takich napojów. U badanych pijących dwie lub więcej puszek dziennie, wzrost wagi wynosił nawet 5 razy więcej niż u niepijących! Słodziki, choć nie zawierają kalorii, powodują, podobnie jak cukier, wyrzut insuliny do organizmu, a w dłuższym okresie rozregulowanie działania hormonów związanych z metabolizmem.Zastępując jedną puszkę napoju gazowanego dziennie wodą rocznie oszczędzamy organizmowi ponad 50 tys. kalorii!

Co oprócz wody?

Kawa lub herbata. Kawosze powinni pamiętać, że muszą przyjmować dodatkowe dawki wapnia i magnezu. Poza tym kawa odwadnia, dlatego warto pić ją na sposób włoski – ze szklanką wody. Herbaty, zwłaszcza mocnej, nie pijmy wieczorem, bo zawiera teinę – substancję identyczną z kofeiną. Najzdrowsza jest herbata zielona, ze względu na dużą zawartość przeciwutleniaczy.

Maślanka i kefir naturalny. Świetnie gaszą pragnienie, są bardzo niskokaloryczne, a do tego wzbogacają naturalną florę bakteryjną organizmu. Wyśmienite ze zmiksowaną miętą.

Świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne. To prawdziwe bomby witaminowe. Soki warzywne można pić w dowolnych ilościach, na owocowe należy uważać ze względu na wysoką zawartość cukru.

Herbaty ziołowe. Sprawdzają się doskonale, zwłaszcza jeżeli podajemy je bez cukru.

Uwaga!

Jeżeli decydujemy się na owocowe soki lub napoje, musimy pamiętać, że wypicie np. dwóch szklanek takiego napoju może być pod względem kaloryczności równoważne zjedzeniu całkiem porządnego posiłku.

 

Inga Kazana/mmch/WP Zdrowie&Fitness

 

 

1 2
REKOMENDACJA
2016-01-11 16:38:25
~xAnonymous

Znajdz. Najwazniejsza.Ksiazka.Jaka.Kiedykol wiek.Przeczytasz.Zdrowie + The.Luciferian.Doctrine.pdf #3.1+ KO 8

2015-07-06 20:36:33
~olesta

Najgroźniejsza jest taka, która nie jest sprzedawana prze wielkie koncerny

2015-07-06 11:13:59
~pyra

Kropla Beskidu to nie jest woda mineralna, tylko źródlana!

2015-07-06 11:07:08
~kasia

Woda jest niezbędna. Mnie pomogła w odchudzaniu. Trzeba dobrać odpowiednią dietę, ćwiczyć trzeba, zmienić nawyki żywieniowe polecam idealnafigura24.pl

2015-07-06 00:28:45
~Wodnik szuwarek

Najlepsza woda która gasi pragnienie to tylko WODA JUNGA z rurociunga.

2015-07-05 23:55:07
~Enmerkar

Dlaczego nie zostaną usunięte prymitywne reklamy konkretnych producentów (w komentarzach "przypadkowych internautów")? Przy okazji: 2 litry wody to za dużo. Dobowe zapotrzebowanie wprawdzie wynosi 1.5-2 litry, ale połowa tej wody jest w pokarmach.

2015-07-05 13:36:19
~nnm

Najszybciej gasi pragnienie woda gazowana. Właśnie po to wymyślono wodę gazowaną. Koniec tematu.

2015-07-05 12:48:18
~żabka

o, widzę, że zostałam zmoderowana. komuś nie podoba się głos krytyczny pod adresem artykułu. a fe, dziennikarze żądają swobody wypowiedzi, ale to nie ma nic wspólnego ze swobodą, to brak rzetelności, wstyd dla zawodu.

2015-07-05 12:39:11
~żabka

matko jedyna, co za bzdury. "woda źródlana pochodzi z podziemnych źródeł" ROTFL źródło w swej definicji jest wodą powierzchniową, gdyż jest to miejsce, gdzie zaczynają swój bieg rzeki, strumienie. "źródła podziemne" - jeszcze raz ROTFL jeśli reszta artykułu jest tak samo rzeczowa, to doprawdy szkoda czasu na czytanie, szkoda miejsca na serwerze

2015-07-05 12:27:13
~:)

Tylko Muszynianka. Gasi pragnienie.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.