wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Co Ci leży na wątrobie?

27.11.2009

By sprostać wszystkim swoim zadaniom, wątroba musi być zawsze w doskonałej formie. Choć posiada wyjątkowe zdolność regeneracyjne (w ciągu zaledwie miesiąca potrafi naprawić większość swoich komórek), to jednak przy złych nawykach żywieniowych może dojść do jej poważnego uszkodzenia. Niestety, jak dotąd, nie wymyślono sztucznej wątroby, dlatego tym bardziej warto mieć na uwadze, jej dobrą kondycję.

Czego nie lubi wątroba
Wątroba nie lubi, gdy jadamy w pośpiechu. Jej prawidłowe funkcjonowanie upośledzają ciężkostrawne, zwłaszcza tłuste posiłki. Złe nawyki żywieniowe znacznie obniżają jej zdolności regeneracyjne i prowadzą do problemów zdrowotnych. Z kolei nadmierne lub regularne spożywanie alkoholu powoduje stłuszczanie wątroby, które może skończyć się jej stanem zapalnym lub nawet marskością, czyli zwłóknieniem tkanki, które prowadzi do całkowitej niewydolności narządu.Niebezpieczne bywa także spożycie niektórych grzybów. Zjedzenie nawet jednego muchomora sromotnikowego może mocno uszkodzić wątrobę, a nawet doprowadzić do śmierci.

Równie niekorzystne działanie mają niektóre leki. Szczególnie należy mieć na uwadze wydawane bez recepty środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W większych dawkach prowadzą do zatrucia i obumierania komórek wątroby. Uszkodzenie wątroby powodują także metale ciężkie, m.in. rtęć i ołów, a także środki ochrony roślin

1 2 3 4
REKOMENDACJA
2009-12-06 07:09:46
~Leberr

pijcie zioła Alveo to wątrobe oczyszcza

2009-12-06 07:07:01
~Leberr

by coś leżało na wątrobie to trza ją mieć, ja swoją przepiłem dawno

2009-12-06 04:47:25
~olarytych

wątroba to rzeczywiście ważny organ bo jak choruje wątroba to choruje cały organizm

2009-12-06 04:22:52
~ppp

proszę o wyjaśnienie 2 rzeczy z artykulu ktore sie tu pojawily i ktore mnie intryguja: "problemy z ciśnieniem tętniczym" - o jaki mechanizm chodzi? problem z metabolizmem aldosteronu czy pochodzenia nerkowego czy jak? i tu od razu drugie pytanie "zapalenie kłębuszków nerkowych" - po prostu wymioniony rodzaj infekcji ? bo zespol watrobowo-nerkowy w przebiegu marskosci nie ma za duzo wspolnego z infekcja....chyba z gory dzieki

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.