wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Uderzenia gorąca? Są na to sposoby!

25.05.2010

Domowe sposoby
Oprócz farmakologicznego leczenia istnieje też szereg innych sposobów łagodzących dolegliwości związane z menopauzą. Bardzo pomocne mogą być zmiany w diecie. Warto ograniczyć spożycie mięsa na rzecz ryb i pokarmów roślinnych. Warzywa i owoce, szczególnie cytrusowe,  zawierają substancje podobne do kobiecych estrogenów tzw. fitoestrogeny. Można je znaleźć także w orzechach, soi, pełnych ziarnach zbóż czy siemieniu lnianym. 

Ważna jest także temperatura i pikantność dań. Korzystniejsze są dania chłodne i łagodne. Dobrze działa też popijanie w ciągu dnia chłodnych napoi zamiast gorących kaw i herbat. Oprócz kawy należy ograniczyć spożycie alkoholu. Jeśli kobieta pali papierosy najkorzystniej jest je rzucić, gdyż palenie nikotyny upośledza układ krwionośny i wzmaga odczuwanie uderzeń gorąca.
Bardzo ważnym aspektem łagodzenia dolegliwości związanych z uderzeniami gorąca jest zadbanie o odpowiednie, tzn. oddychające, przewiewne ubranie i bieliznę. Warto komponować swój strój w ten sposób, aby w przypadku uderzeń gorąca można było łatwo zdjąć część warstw i pozostać na przykład w samym T-shircie.

Duże znaczenie dla poprawy samopoczucia ma temperatura otoczenia i zadbanie o regularne wietrzenie. Szczególnie ważne jest zadbanie o to w sypialni. Jeżeli to możliwe warto spać przy uchylonym oknie. Komfortowi snu sprzyja także bawełniana pościel oraz przewiewna, lekka i „oddychająca” bielizna. Przed snem dobrze jest też unikać większego wysiłku i obfitych posiłków.

Korzystny wpływ na odczuwanie dyskomfortu związanego nie tylko z uderzeniami gorąca, ale i innymi uciążliwymi dolegliwościami związanymi z menopauzą ma aktywność fizyczna. Najlepiej jeśli gimnastyka rozpoczyna dzień. Ważnym elementem dobrego samopoczucia jest także dbanie o odpowiednią ilość płynów (najlepiej chłodnych), dostarczanych codziennie organizmowi. Wszystkie te aspekty wpływają na dobrą kondycję fizyczną kobiet i mogą znacznie złagodzić odczuwanie uderzeń gorąca oraz innych dolegliwości związanych z okresem klimakterium.

fot. JupiterImages

Co warto wiedzieć o nowotworach piersi?

Nie każdy guzek oznacza nowotwór

MP

1 2
REKOMENDACJA
2014-01-29 17:39:22
~monikam

Tutaj jest spis bardzo fajnych naturalnych preparatów na złagodzenie objawów menopauzy - http://www.naturala.pl/tag/497/lago dzenie_objawow_menopauzy

2013-01-18 08:33:20
~ala

zkoda że taki głupi tekst, a myślalam że coś ciekawego, a to tylko reklama [kopia popieram]

2012-03-25 17:00:45
~obserwatorka

też biorę remifemin już ponad 2 tyg i nic. Jak były uderzenia gorąca, problemy ze snem i nerwówka tak są. Masakra. Nie wiem jak długo to jeszcze potrwa. A trwa juz od 4 lat

2010-05-28 14:17:23
~Kalina

Ja również stosowałam HTZ, prawie 10 lat , pod kontrolą lekarza. Działania uboczne to : dzisiaj wycięta macica wraz przydatkami , oraz naczyniak na wątrobie. . Terapia hormonalna nie jest obojętna dla organizmu. Dzisiaj głęboko zastanowiłabym się , czy ją stosować. A uderzenia gorąca mam dalej. Pozdrawiam, pa

2010-05-27 11:35:04
~MonaL.

Zażywam remifemin od 4 tygodni - póki co nie działa, choć napisali, że już po 2 tygodniach odczuję pozytywne skutki. Tofu bardzo lubię i chętnie bym jadał częściej, ale jak sie mieszka na prowincji to nie tak łatwo kupić.

2010-05-25 19:32:27
~sprawiedliwy

dlaczego nikt nie poda skutków HTZ. Są opracowania i wiadomo że np. 100% kobiet po HTZ ma zakrzepice żył?

2010-05-25 17:15:18
~AGA

90% azjatek nie przechodzi menopauzy,a to ze wzgledu na spozycie produktow z soji,glownie tofu. Odwrotnie niz u nas,kobiety starzeja sie pozniej niz mezczyzni.#0 letni azjata wyglada juz bardzo niedobrze,natomiast 40-latki kobiety wygladaja na 28 lat.Zaczely mi rowniez dokuczac uderzenia ciepla i zaczelam codziennie jest glownie tofu i juz ponad dwa lata mam spokoj.Duzo fitoestrogenow ma rozwniez zolty ser,sok z koniczycy a rowniez ziarno kawy.Mozna codziennie zgryzc pare ziaren! DZIALA!!!!!!

2010-05-25 17:07:49
~awhans

Co za bzdury!!! Uderzenia goraca w menopauzie to nie tylko sprawa hormonow! Czas wielki zeby lekarze wreszcie sie tym zajeli, bo ich wiedza ogranicza sie tylko do zapisywania hormonow i bywa, ze niejednokrotnie tym sposobem funduja kobiecie smierc.....

2010-05-25 15:31:03
~ hgj

szkoda że taki głupi tekst, a myślalam że coś ciekawego, a to tylko reklama

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.