wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Wyrostek robaczkowy - wycinać czy nie?

10.11.2010

Zapalenie wyrostka dotyka osób w każdym wieku, nawet małe dzieci, u których jego przebieg jest znacznie bardziej gwałtowny. Nie wolno zwlekać w przypadku maluchów z wizytą u lekarza. Natomiast u osób starszych reakcja w przypadku zapalenia wyrostka jest nietypowa, albowiem objawy i dolegliwości bywają stłumione.

Chodzenie i podróżowanie niekorzystnie wpływa na przebieg choroby, dlatego jeśli pojawiają się bóle typu wyrostkowego, trzeba natychmiast udać się do lekarza. W okresie obserwacji chory zostanie kilkakrotnie zbadany fizykalnie, zlecone zostaną badania: leukocytozy (zwiększona liczba białych krwinek jest potwierdzeniem stanu zapalnego) oraz moczu, czasami zaleca się zrobienie rentgena lub badania ultrasonograficznego jamy brzusznej, żeby wykluczyć inne schorzenia.

Wyrostek operuje się nie tylko metodą tradycyjną, czyli poprzez cięcie jamy brzusznej (appendektomia). W pierwszym i drugim etapie choroby (generalnie wyróżnia się pięć etapów przebiegu zapalenia wyrostka) stosuje się technikę laparoskopową. Zdarza się jednak, że po wprowadzeniu narzędzi do jamy brzusznej stan zapalny jest znacznie poważniejszy niż zakładano i istnieje ryzyko przedziurawienia, wtedy można jeszcze zastosować tradycyjne otwarcie powłok brzusznych.Nawet kobiet w ciąży, u których wykryto ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, nie ominie operacja. Chociaż w przypadku ciężarnych potwierdzenie stanu zapalnego jest trudniejsze, ponieważ wyrostek przesuwa się ku górze i można pomylić objawy jego zapalenia np. z ostrym zapaleniem pęcherzyka żółciowego.

Również wymioty spowodowane zapaleniem wyrostka można zrzucić na karb dolegliwości ciążowych. Po operacji wyrostka u kobiet spodziewających się dziecka, 95% ciąż dobiega końca bez żadnych zakłóceń. Jeśli dojdzie do opóźnienia, to powikłania są niezmiernie niebezpieczne.

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego u 70 % pacjentów są podobne. Więc jeśli na początku boli ciebie cały brzuch, a później ból nasila się i koncentruje po prawej stronie podbrzusza, czujesz wstręt do jedzenia, mdłości i masz wymioty, natychmiast skonsultuj się z lekarzem, ponieważ może okazać się, że padłeś ofiarą ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego.
   
fot. Thinkstock

Kompleksowy test zdrowia online
 

Joanna Szkudlarek/ESE/

1 2
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.