wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Jak to się dzieje, że oddychamy?

fot. Thinkstock
09.08.2011

Odruchy regulujące oddychanie
O wydolności oddechu świadczą poziom tlenu i dwutlenku węgla we krwi. Przy niedotlenieniu poziom dwutlenku węgla wzrasta, a odczyn krwi zmienia się na kwaśny. Do wykrywania takich sytuacji i sygnalizowania, że czas na głębszy oddech, służą receptory umieszczone w rdzeniu przedłużonym, a także na obwodzie przy aorcie i tętnicach szyjnych.

Podwyższone stężenie dwutlenku węgla stanowi najsilniejszy bodziec skłaniający do intensywniejszego oddychania. Ponadto, znaczenie mają także bodźce odbierane z mięśni szkieletowych (większy wysiłek fizyczny) i receptorów odbierających informacje dotyczące ciśnienia krwi. Oddychanie jest intensywniejsze przy spadku ciśnienia i zwiększeniu aktywności fizycznej.
Ponadto, na zwiększenie wentylacji mogą mieć wpływ krążące we krwi hormony. Przykładowo, progesteron i hormon tarczycy –tyroksyna zwiększają wentylację.By oddech był sprawny
Aby oddychanie było wydolne, nie wystarczą sprawne ośrodki oddechowe i unerwienie. Również schorzenia mięśni, czy ich uraz może upośledzić oddychanie. Oczywiste jest, że wszelkie urazy klatki piersiowej mogą się skończyć niewydolnością oddechową. Szczególnie niefortunną sytuacją jest gromadzenie się płynu albo powietrza w opłucnej pokrywającej płuco lub rozległe złamania żeber. Zaburza to bowiem stabilność klatki piersiowej i rozprężanie się płuca.

Tlen za dwutlenek
By doszło do wymiany gazowej, czyli absorpcji tlenu i oddania dwutlenku węgla, ściana oskrzelików płucnych powinna być bardzo cienka, a by wymiana była efektywna, oskrzeliki powinny być dobrze zaopatrzone w krew. Podczas wdechu powinno dojść do rozprężenia oskrzelików. W prawidłowych warunkach ich zapadaniu się zapobiega specjalny płyn –surfaktant, produkowany przez komórki w ścianie oskrzelików. Jeśli dojdzie do zaburzeń jego produkcji lub jeszcze nie został on wyprodukowany, jak u wcześniaków, może się to skończyć niewydolnością oddechową.

Leczenie niewydolności oddechowej
Na niewydolność oddechową może się składać wiele przyczyn, od schorzeń układu nerwowego, przez schorzenia mięśni, aż po zaburzenie wymiany gazowej na poziomie oskrzelika. Jeśli udaje się ustalić przyczynę, należy leczyć niewydolność przyczynowo, czyli np. stymulować dojrzewanie płuc u płodu zagrożonego porodem przedwczesnym, leczyć schorzenia neurologiczne, rehabilitować, zaopatrywać urazy klatki piersiowej. W stanach ostrych na początku łagodzi się objawy duszności poprzez podanie tlenu, czyli działa objawowo. Należy pamiętać, że tlen jest lekiem i również może być przedawkowany, zatem jego stosowanie w lecznictwie wymaga rozwagi.
 

Katarzyna Krzak/ESE/

1 2
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.