wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Ganglion - tajemniczy guzek

fot. Wikipedia/PD
18.08.2011

- Zmiany zlokalizowane po wewnętrznej stronie dłoni, szczególnie na palcach mogą też utrudniać sprawny chwyt ręki, co w sposób pośredni może być niebezpieczne w sytuacjach ekstremalnych, np. gdy ból zmusza nas do wypuszczenia czegoś z ręki. Zmiana nie ma natomiast znaczenia z punktu widzenia onkologicznego - uspokaja lekarz. 

Ganglion w gabinecie

Bez względu na to, czy ganglion przeszkadza czy nie, należy wybrać się z nim do lekarza (najpierw rodzinnego potem do ortopedy lub chirurga). Nawet jeśli nie chcemy zmiany usuwać, należy ją zdiagnozować.

- Wygląd zmiany, jej lokalizacja, zmienność wielkości są dość charakterystyczne, co pozwala na postawienie diagnozy z dużym prawdopodobieństwem - tłumaczy ortopeda Jarosław Kabuła. - Nie ma jednoznacznych badań obrazowych, potwierdzających charakter zmiany. W RTG zmiany na ogół nie widać, w USG można podnieść procent prawdopodobieństwa, ale też nie osiągamy pewności. 

Jak się pozbyć torbieli?

Jest kilka sposobów usuwania ganglionu, jednak żadna nie daje 100 procentowej gwarancji, że torbiel nie powróci. Na początku zalecane są działania nieinwazyjne, dopiero, gdy nie przyniosą rezultatu, stosowane są bardziej drastyczne działania. - Zazwyczaj, początkowo stosuje się wcierki z maści NLPZ (niesterydowe leki przeciwzapalne np. Voltaren, Naproxen) -  lekarstwo ma za zadanie zniesienie dolegliwości bólowych, natomiast masowanie zmiany jest nastawione na "wciśnięcie" zawartości torbieli z powrotem do stawu.

Można również wspomóc się zabiegami fizykoterapeutycznymi - mówi ortopeda. - Kolejnym etapem jest nakłucie zmiany i aspiracja jej treści. Poza usunięciem zmiany uzyskujemy też potwierdzenie rozpoznania. Często aspiracja połączona jest z podaniem leku sterydowego.

Po takim zabiegu pacjenci przez pewien czas powinni nosić opatrunek uciskowy, a nawet gips i możliwe długo oszczędzać kończynę, na której pojawiła się zmiana. Zalecenia te mają na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia nawrotu. Mimo to skuteczność zabiegu nie jest zbyt wysoka. - Zdarza się, że takie aspiracje trzeba kilkakrotnie powtórzyć. Skuteczność tej terapii określana jest na poziomie 35-50 proc. - wyjaśnia lekarz.

Jeśli wyssanie płynu z torbieli okaże się nieskuteczne, pozostaje operacja. Tu szanse na skuteczne pozbycie się zmiany wynoszą 95 proc., jednak operacja to metoda najbardziej inwazyjna i choć powszechnie zabieg uważany jest za mało skomplikowany (poziom trudności zależy min. od lokalizacji zmiany), zawsze należy się liczyć z ryzykiem niepowodzenia lub powikłaniami. Na co więc się zdecydować? Jak szybko po nieudanej aspiracji wybrać się na operację? To kwestia indywidualna. - Nie istnieją jednoznaczne kryteria określające przechodzenie z jednego etapu leczenia do drugiego. Na ogół jest to wypadkowa oczekiwań pacjenta i doświadczenia lekarza - mówi ortopeda.
 

AD/ESE/

1 2
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2015-04-17 15:00:10
~AndrzejD74

recepta na gangliona na stronie kalistenika polska

2015-02-19 22:06:18
~Nati

Witam ja miałam już usunięte 2 gangliony jeden na nadgarstku drugi pod kolanem ale nie dawno wyrosło mi coś podobnego w brzuchu centralnie nad pępkiem i wewnątrz jest nie wiele wyczuwalny czy ktoś wie coś na ten temat .

2014-09-05 13:07:11
~Granool

Witam, ja akurat miałem ganglion dołu podkolanowego lewego. Nie obyło się bez zabiegu. Znieczulenie ogólne, cięcie, szycie. Mam 10 szwów. ale już po trzech dnaich prawe sam stałem na nodze. Nie jest to jakieś groźna, ale kto to ma wię że jest uciążliwe. Pozdrawiam

2014-08-28 18:41:28
~marza

Witam moja 7-letnia córka ma ganglione na obu rączkach dokładnie przy nadgarstkach:( Jak tylko zauważyłam zmiany na rączkach tak tylko na pomoc dorażną a tam pani doktor stwierdziła"infekcja wirusowa" zapisała wapno i neosine i kazała podawać przez 5 dni gdy poszłam do swojego lekarza dostałam mały opr i dostałam skierowanie do chirurga. Całe szczęście na jutro mam termin ale po waszych opiniach to jeszcze bardziej się boje :( nie wiem co nas czeka chciałabym jej o

2014-03-16 13:59:23
~pietłek

Witam wszystkich. Podobnie jak Wy miałem gangliona na prawym nadgarstku. Męczyłem się z nim przez kilka dobrych lat. Opaski elastyczne, maści, odsysanie, operacja, zawsze odrastał. Ale przeczytałem ciekawy wywiad z pewnym doktorem. Artykuł był o nie piciu mleka, gdyż mleko jest dla cieląt a nie dla ludzi. Pomyślałem bzdury przecież od zawsze pije mleko. No i właśnie stąd te problemy, przynajmniej tak mi się wydaje. Przestałem je spożywać. I przynajmniej na razie już kilka m

2014-03-14 23:15:35
~kawa

Ganglion mam od kilku lat, bardzo boli.. Jest uciążliwy. Jestem jeszcze prawo ręczna, co bardzo utrudnia mi prace na kilka dni. Bóle powracają zazwyczaj co miesiąc na kilka dni, do tygodnia maksymalnie. Nie jest to bardzo odstająca kulka na szczęście. Miałam zastrzyk ze sterydu, pomógł na kilka miesięcy. Na zabieg usunięcia go nie mogę się niestety zdecydować ze względu na treningi i szkołę.

2013-12-28 21:33:45
~vika

Miałam taki guzek na prawym nadgarstku, rósł około 5lat, był niewielki około 1 cm u podstawy i 0.5 cm wysoki.Dokładnie tak jak na zdjęciu tylko mniejszy.Nie chodziłam do lekarza, nie bolał i nie dawał żadnych dolegliwości.Od około tygodnia go nie ma, zanikł, nie ma po nim śladu.Kiedyś miałam podobny na środkowym palcu lewej ręki i też sam zanikł.Mam nadzieję , że nie wrócą.

2013-09-19 15:06:54
~Basiek

Miałam na prawym nadgarstku ok 5 lat ,nie bolał ale był mało estetyczny,lekarz odessał "galaretkę" i zrobił zastrzyk z lekarstwem,nie pamiętam jakim ,od 13 lat mam spokój.A opatrunek czyli bandaż elastyczny zaraz usunęłam i się nie oszczędzałam

2013-09-16 21:46:58
~Agnieszka

Witam.Moja 12 letnia córka miała gangliona na prawym nadgarstku.Lekarz automatycznie skierował ją na zabieg.Postanowiłam spróbować nieinwazyjnego sposobu.Zastosowałam 3 miesięczną kurację polegającą na podawaniu witaminy D3(BobikD).W naszym przypadku pomogło,ganglion zniknął i od 2 lat mamy spokój.Pozdrawiam.

2013-06-25 14:43:18
~ToMi

Miałem gangliona o wielkości 2,0 cm na prawym nadgarstku od gry w koszykówkę.Już byłem zarejestorwany do lekarza ortopedy, chirurga itp. I wiecie co? Sam sobie go usunąłem. Już piszę jak to zrobić. Wystarczy wziąc go dobrze do buzi i z wyczuciem zacisnąć szczęki. Usłyszycie delikatne chrupnięcie i w jednej chwili wszystko wraca do normy. Ganglion znika! Polecam!

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.