wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Ganglion - tajemniczy guzek

fot. Wikipedia/PD
18.08.2011

- Zmiany zlokalizowane po wewnętrznej stronie dłoni, szczególnie na palcach mogą też utrudniać sprawny chwyt ręki, co w sposób pośredni może być niebezpieczne w sytuacjach ekstremalnych, np. gdy ból zmusza nas do wypuszczenia czegoś z ręki. Zmiana nie ma natomiast znaczenia z punktu widzenia onkologicznego - uspokaja lekarz. 

Ganglion w gabinecie

Bez względu na to, czy ganglion przeszkadza czy nie, należy wybrać się z nim do lekarza (najpierw rodzinnego potem do ortopedy lub chirurga). Nawet jeśli nie chcemy zmiany usuwać, należy ją zdiagnozować.

- Wygląd zmiany, jej lokalizacja, zmienność wielkości są dość charakterystyczne, co pozwala na postawienie diagnozy z dużym prawdopodobieństwem - tłumaczy ortopeda Jarosław Kabuła. - Nie ma jednoznacznych badań obrazowych, potwierdzających charakter zmiany. W RTG zmiany na ogół nie widać, w USG można podnieść procent prawdopodobieństwa, ale też nie osiągamy pewności. 

Jak się pozbyć torbieli?

Jest kilka sposobów usuwania ganglionu, jednak żadna nie daje 100 procentowej gwarancji, że torbiel nie powróci. Na początku zalecane są działania nieinwazyjne, dopiero, gdy nie przyniosą rezultatu, stosowane są bardziej drastyczne działania. - Zazwyczaj, początkowo stosuje się wcierki z maści NLPZ (niesterydowe leki przeciwzapalne np. Voltaren, Naproxen) -  lekarstwo ma za zadanie zniesienie dolegliwości bólowych, natomiast masowanie zmiany jest nastawione na "wciśnięcie" zawartości torbieli z powrotem do stawu.

Można również wspomóc się zabiegami fizykoterapeutycznymi - mówi ortopeda. - Kolejnym etapem jest nakłucie zmiany i aspiracja jej treści. Poza usunięciem zmiany uzyskujemy też potwierdzenie rozpoznania. Często aspiracja połączona jest z podaniem leku sterydowego.

Po takim zabiegu pacjenci przez pewien czas powinni nosić opatrunek uciskowy, a nawet gips i możliwe długo oszczędzać kończynę, na której pojawiła się zmiana. Zalecenia te mają na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia nawrotu. Mimo to skuteczność zabiegu nie jest zbyt wysoka. - Zdarza się, że takie aspiracje trzeba kilkakrotnie powtórzyć. Skuteczność tej terapii określana jest na poziomie 35-50 proc. - wyjaśnia lekarz.

Jeśli wyssanie płynu z torbieli okaże się nieskuteczne, pozostaje operacja. Tu szanse na skuteczne pozbycie się zmiany wynoszą 95 proc., jednak operacja to metoda najbardziej inwazyjna i choć powszechnie zabieg uważany jest za mało skomplikowany (poziom trudności zależy min. od lokalizacji zmiany), zawsze należy się liczyć z ryzykiem niepowodzenia lub powikłaniami. Na co więc się zdecydować? Jak szybko po nieudanej aspiracji wybrać się na operację? To kwestia indywidualna. - Nie istnieją jednoznaczne kryteria określające przechodzenie z jednego etapu leczenia do drugiego. Na ogół jest to wypadkowa oczekiwań pacjenta i doświadczenia lekarza - mówi ortopeda.
 

AD/ESE/

1 2
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2014-03-16 13:59:23
~pietłek

Witam wszystkich. Podobnie jak Wy miałem gangliona na prawym nadgarstku. Męczyłem się z nim przez kilka dobrych lat. Opaski elastyczne, maści, odsysanie, operacja, zawsze odrastał. Ale przeczytałem ciekawy wywiad z pewnym doktorem. Artykuł był o nie piciu mleka, gdyż mleko jest dla cieląt a nie dla ludzi. Pomyślałem bzdury przecież od zawsze pije mleko. No i właśnie stąd te problemy, przynajmniej tak mi się wydaje. Przestałem je spożywać. I przynajmniej na razie już kilka m

2014-03-14 23:15:35
~kawa

Ganglion mam od kilku lat, bardzo boli.. Jest uciążliwy. Jestem jeszcze prawo ręczna, co bardzo utrudnia mi prace na kilka dni. Bóle powracają zazwyczaj co miesiąc na kilka dni, do tygodnia maksymalnie. Nie jest to bardzo odstająca kulka na szczęście. Miałam zastrzyk ze sterydu, pomógł na kilka miesięcy. Na zabieg usunięcia go nie mogę się niestety zdecydować ze względu na treningi i szkołę.

2013-12-28 21:33:45
~vika

Miałam taki guzek na prawym nadgarstku, rósł około 5lat, był niewielki około 1 cm u podstawy i 0.5 cm wysoki.Dokładnie tak jak na zdjęciu tylko mniejszy.Nie chodziłam do lekarza, nie bolał i nie dawał żadnych dolegliwości.Od około tygodnia go nie ma, zanikł, nie ma po nim śladu.Kiedyś miałam podobny na środkowym palcu lewej ręki i też sam zanikł.Mam nadzieję , że nie wrócą.

2013-09-19 15:06:54
~Basiek

Miałam na prawym nadgarstku ok 5 lat ,nie bolał ale był mało estetyczny,lekarz odessał "galaretkę" i zrobił zastrzyk z lekarstwem,nie pamiętam jakim ,od 13 lat mam spokój.A opatrunek czyli bandaż elastyczny zaraz usunęłam i się nie oszczędzałam

2013-09-16 21:46:58
~Agnieszka

Witam.Moja 12 letnia córka miała gangliona na prawym nadgarstku.Lekarz automatycznie skierował ją na zabieg.Postanowiłam spróbować nieinwazyjnego sposobu.Zastosowałam 3 miesięczną kurację polegającą na podawaniu witaminy D3(BobikD).W naszym przypadku pomogło,ganglion zniknął i od 2 lat mamy spokój.Pozdrawiam.

2013-06-25 14:43:18
~ToMi

Miałem gangliona o wielkości 2,0 cm na prawym nadgarstku od gry w koszykówkę.Już byłem zarejestorwany do lekarza ortopedy, chirurga itp. I wiecie co? Sam sobie go usunąłem. Już piszę jak to zrobić. Wystarczy wziąc go dobrze do buzi i z wyczuciem zacisnąć szczęki. Usłyszycie delikatne chrupnięcie i w jednej chwili wszystko wraca do normy. Ganglion znika! Polecam!

2013-06-02 08:38:55
~Marzena

Witam,ja jestem po operacji ganglionu mialam 28-05-2013 troche reka jest spuchnieta i boli ale to normalne po takiej inwazji. Ganglion mialam jakies 7lat nie bolal mnie ale jak zahaczyłam o coś to rany jaki ból yyyhh brrr, no i te pytania a co to a od czego a dlaczego itd... i już go niema . Znieczulenie miejscowe w rekę,głupi jaś i nic nie czujesz ,pamietasz początek i koniec zabiegu. Serdecznie pozdrawiam P.S. nie ma czego się bać a ja nie należę do odważnych;)

2013-05-29 18:13:13
~DOROTA

HEJKA JESTEM POSIADACZKA GANGLIONA NA NADGARSTKU MAM GO JUZ OK 4 LAT MIALAM PIERWSZA OPERACJE USUNIECIA ROK TEMU ALE PO OKOLO 6 MIESIACACH SIE ODNOWIL POSZLAM DO LEKARZA PO SKIEROWANIE NA NASTEPNA OPERACJE ALE LEKARZ POWIEDZIAL MI ZE NIEDA MI SKIEROWANIA BO TO SIE NIEOPLACA BO ZNÓW ODROSNIE I TO MA BYC SLUZBA ZDROWIA

2013-04-04 11:35:07
~JAGODA

WITAM MI SIĘ ROBI GANGLION OD 5 LAT MAM GO 2 LUB 3 RAZY DO ROKU NIE MIAŁAM OPERACJI NA TO TYLKO DAWALI MI BLOKADY REUMATOLOG ALE NIC NIE POMOGŁO TYDZIEŃ TEMU DALEJ MI WYSZEDŁ I ZAPISAŁAM SIĘ DO CHIRURGA ALE PĘKŁ MI I ROZLAŁ SIĘ I MAM GRUBA WARSTWE POD SKÓRĄ .NIEWIEM CZY IŚĆ Z TYM DO LEKARZA CZY DAĆ SOBIE SPOKUJ BO BOJĘ SIĘ ŻE MNIE WYŚMIEJE.RĘKA MNIE TROCHE NYJE W NADGARSTKU JAK NIĄ RUSZAM NIEWIEM CO ROBIĆ

2013-01-01 09:44:12
~Znający problem :)

Witam, miałem gangliona na lewym nadgarstku.Udałem się do ortopedy, ten natomiast na początku dał szansę na nieinwazyjne załatwienie problemu - przepisał mi Refastin subs. czynna Ketoprofenum (podaje nazwę leku tylko w celach informacyjnych). Później miałem mieć zdjęcie rentgenowskie, ewentualnie operację. Po wybraniu wszystkich tabletek niewiele się zmieniło-guzek nieznacznie zmalał. Tak się złożyło, że przez pracę nie miałem kiedy udać się do lekarza. Po ok. dwóch m

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.