wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Testosteron - kiedy jego poziom jest zbyt niski?

fot. Thinkstock
30.11.2011

Z kolei osoby z bardzo wysokim poziomem testosteronu, mają skłonność do wchodzenia w sytuacje, których skutki są często przygnębiające.

Badacze są więc zdania, że najzdrowsi i najbardziej zadowoleni z życia są testosteronowi średniacy, którzy mają jednak zdolność do produkowania większej lub mniejszej dawki hormonu w zależności od sytuacji i okoliczności.  Bo poziom testosteronu nie jest stały. Najwyższy jest rano, w ciągu dnia sukcesywnie opada. Obniżenie poziomu hormonu naukowcy zaobserwowali też w związku ze zmianą życiowej roli, np. gdy mężczyzna zostaje ojcem.

Grupa biologów z amerykańskiego Northwestern University przebadała 624 młodych Filipińczyków. W ciągu niespełna 5 lat ponad 30 proc. z nich doczekało się potomstwa. Badacze zaobserwowali, że ojcami zostali przede wszystkim panowie, których poziom testosteronu był wysoki. Świeżo upieczeni ojcowie ponownie zostali poddani badaniu. Okazało się, że poziom męskiego hormonu obniżył się u nich o 26 - 34 proc., z czasem jednak ponownie wzrósł.

Spadek testosteronu był szczególnie widoczny u tych mężczyzn, którzy poświęcali swoim dzieciom przynajmniej 1 - 3 godziny dziennie.
Badacze doszli do wniosku, że ta zmiana hormonalna pozwala młodemu ojcu skupić się na jego nowych obowiązkach. Zdaniem naukowców to dowód, że mężczyźni są biologicznie zaprogramowani, by pomagać kobietom w opiece nad potomstwem. 

Inną sytuacją życiową, która powoduje spadek testosteronu, jest zawarcie małżeństwa. Zdaniem naukowców to mechanizm naturalny. Wysoki poziom testosteronu przydaje się w fazie "zdobywania żony". Jednak nie sprzyja utrzymaniu związku. Niższy poziom testosteronu to mniej "agresywny" partner, z którym łatwiej wytrzymać kobiecie, a jednocześnie mężczyzna jest cierpliwszy i bardziej opanowany, co pozwala mu akceptować "kobiece humory". 

Naukowcy widzą też związek między poziomem testosteronu, a dawno odkrytą zależnością, że żonaci mężczyźni są zdrowsi. Oczywiście pewien wpływ na tą sytuację ma troskliwa partnerka, jednak także spadek testosteronu u mężczyzn w stałych związkach ma wpływ na ich organizm. Zbyt wysoki poziom tego hormonu podnosi ryzyko wystąpienia wspomnianego już raka prostaty, a jednocześnie zwiększa podatność na choroby przewlekłe.

Uczeni zauważyli też, że testosteron spada podczas... studiowania. Z badań wynika, że im dłużej mężczyzna się kształci, tym mniejsza jest szansa, że poziom hormonu będzie miał wyższy od przeciętnej.  Poziom testosteronu spada więc w sposób naturalny. Ważne by nie spadł zbyt nisko i mieścił się w granicach normy. Już same objawy wyraźnie wskazują dlaczego. Bezsenność, zmęczenie, apatia, osłabienie fizyczne, brak energii życiowej, przyrost masy tłuszczowej - kto z nas ma na to ochotę?

Dodatkowo spadek libido - co nie pozostaje bez wpływu ani na psychikę mężczyzny, ani na relacje z partnerką. Zbyt niski poziom testosteronu to także poważne ryzyko, że mężczyzna będzie miał problem, by zostać ojcem.  Jednak to nie wszystkie "przykrości". Uczeni z Uniwersytetu w Greifswaldzie przeanalizowali historie medyczne blisko 2 tys. zmarłych mężczyzn w wieku od 20 do 79 lat. Na ich podstawie naukowcy zauważyli, że panowie ze stwierdzonym niskim poziomem testosteronu byli bardziej otyli, częściej chorowali na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze niż mężczyźni, którzy mieli prawidłowy poziom tego hormonu.

1 2 3
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2014-04-21 14:44:15
~WielkiR

Z racji dzisiejszego trybu życia, diety i codziennej ekspozycji na ksenoestrogeny każdy może odczuć korzyści płynące z zadbania o zdrowy poziom testosteronu. Więcej na http://prawdziwysamiec.pl

2013-12-02 20:59:00
~Mika

Hehe, wystarczy się rozwieść i poziom testosteronu rośnie :) Naukowo dowiedzione: http://bezerekcji.pl/problemy-z-ere kcja/wszystko-o-testosteronie/

2012-02-29 12:51:21
~łuki

Witam, zwracam się z prośbą, jeśli nie czujesz się dotknięty przez kryzys finansowy albo jesteś po prostu człowiekiem dobrej woli proszę wspomóż mnie. Szukam trzydziestu tysięcy pomocnych ludzi, którzy zechcieliby mi pomóc, ponieważ muszę spłacić kredyt, który jest dla mnie zbyt dużym ciężarem. Dlatego proszę Cię o pomoc w wysokości 1 złotówki lub dowolnej kwoty na konto nr 43114020040000380264446126. Z góry dziękuję wszystkim ofiarodawcom- Łukasz Laszczak.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.