wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Co na zatoki?
Pytamy.pl
Zapalenie zatok szczękowych
Zdrowie & Fitness
Zapalenie zatok - jak je rozpoznać?
Zdrowie & Fitness

Wirtualny Poradnik

Zapalenie zatok - czy może być śmiertelne?

fot. Thinkstock
12.12.2011

W zapaleniu zatoki czołowej silny ból głowy w okolicy oczodołów jest najsilniejszy rano i stopniowo ustępuje w godzinach popołudniowych.

Zapalenie sitowia wiąże się głównie z objawami niedrożności nosa i bolesnością jego nasady.  Zapalenie zatoki klinowej objawia się tępym bólem głowy, który promieniuje na jej tył.                                        
   
Przewlekłe zapalenie zatok                                   
To proces przewlekającego się ostrego zapalenia, trwający ponad 8-12 tygodni pomimo prawidłowego leczenia. Objawia się upośledzeniem drożności nosa i ciągłą obecnością śluzowej lub ropnej wydzieliny. Spływanie wydzieliny do gardła powoduje kaszel. Dodatkowo przewlekłemu zapaleniu towarzyszy ból okolicy nosa i zaburzenia węchu.                                                                                            


Leczenie                                               
Po ustaleniu przyczyny zapalenia lekarz powinien ustalić prawidłowe leczenie, w którego skład wchodzi najczęściej antybiotyk na okres 2 tygodni, leki zmniejszające obrzęk błony śluzowej, leki rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej wypływanie a także leki przeciwgrzybicze i zabiegi płukania nosa i zatok. Płukanie zatoki czołowej wymaga pobytu w szpitalu, płukanie pozostałych zatok wykonuje się ambulatoryjnie.                                        

Powikłania oczodołowe                                       
Rozwijają się one zaledwie u 3% chorych.  Mogą dotyczyć oczodołów, mózgowia i szpiku kostnego. „Bakteryjne zapalenie zatok sitowych, często daje powikłania oczodołowe, najczęstszym jest zapalny obrzęk powiek, stosunkowo często występujący u dzieci. Dodatkowo może wystąpić zapalenie oka powodujące wytrzeszcz, pogorszenie widzenia i zaburzenia ruchomości gałki ocznej”- mówi Roman Handzel, okulista.

Niniejszy materiał jest materiałem poglądowym, informacyjnym i nie stanowi porady lekarskiej. Autor materiału oraz WP S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za zastosowanie się przez kogokolwiek  do treści materiału.

1 2 3
REKOMENDACJA
2014-07-31 21:15:27
~genowefa

gdy czuje ze mam katar r obie sobie krople lyzka soli zalewam szklanka goracej wody e i zakrapiam nos po kropli do kazdej dziurki przegryzie to az lzy wychodza drapie w gardle ale zabije wszystkie zarazki i niemam kataru

2014-05-31 10:12:56
~kingusia

nie wiem czy smiertelne, ale na pewno mocno uprzykrzajace zycie. ja niestety mam problem z zatokami od zawsze, wiec szukalam zabiegu, ktory by raz na zawsze zakonczyl temat zatok i udalo sie, zabieg mialam juz prawie rok temu w klinice MML i jest znaczna poprawa a efekty sie utrzymuja. Polecam klinikę, jest wyspecjalizowana w laryngologii, wiec pomoc na pewno bedzie najlepsza z mozliwych

2012-01-31 14:49:30
~łuki

Witam, zwracam się z prośbą, jeśli nie czujesz się dotknięty przez kryzys finansowy albo jesteś po prostu człowiekiem dobrej woli proszę wspomóż mnie. Szukam trzydziestu tysięcy pomocnych ludzi, którzy zechcieliby mi pomóc, ponieważ muszę spłacić kredyt, który jest dla mnie zbyt dużym ciężarem. Dlatego proszę Cię o pomoc w wysokości 1 złotówki lub dowolnej kwoty na konto nr 43114020040000380264446126. Z góry dziękuję wszystkim ofiarodawcom- Łukasz Laszczak.

2012-01-02 22:57:44
~marysia

czesto choruje na zatoki jestem juz po dwu operacjach i mrozeniach obu zatok wystarczy ,ze zapale jednego papierosa lub jazda na nartach i juz jestem zalatwiona na calosc takiej ropy to i iran by sie nie powstydzil ostatnio przeczytalam co robic otoz-----1/2 cytryny plus lyzka oliwy z oliwek przez piec dni przerwa i powtarzamy do skutku nie wiem czy sobie pomoge bo u mnie dochodzi chore sitowie do tego mam te wirujace wrzady podskorne a szczerze mowiac bola mnie tylko wrzady jestem oslabiona

2011-12-15 00:10:39
~DARSON

Nie wiesz kto to jest Joanna Krupa?????? Przecież to jest ta sławna co miała problemy z zatokami. To już szczyt wszystkiego, żeby Dżoany nie znać ...... i jej sławnych zatok. Przecież o tym na historii było w 6 klasie.

2011-12-13 10:52:10
~czytelnik

Ludzie podpisujcie sie pod tekstami. To jest jeden z obowiazków dziennikarskich!!! Piszecie " mogla sie przekonać sama Joanna Krupa? Kto to jest? Czy powinienem tę panią znaźć???

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.