wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Szyna relaksacyjna - jak działa?
Zdrowie & Fitness
Zgrzytanie zębami
Dzieci.pl
Wybielanie zębów
Zdrowie & Fitness

Wirtualny Poradnik

Szyna relaksacyjna - jak działa?

fot. Thinkstock
18.04.2012

Większość badaczy zwraca jednak uwagę na fakt, że dolegliwości te zazwyczaj związane są ze stresem. Napięcie emocjonalne powoduje zbyt mocne zaciskanie szczęk. Z kolei wywołane napięciem mięśniowym bóle głowy, stawów i mięśni w okolicach żuchwy, a nawet karku sprawiają, że nocny odpoczynek nie jest efektywny, budzimy się zmęczeni i stajemy się mniej odporni na stres. W ten sposób koło się zamyka. Dlatego tak ważna jest terapia.

- Dolegliwości związane z napięciem żwaczy ustępują już po kilku dniach stosowania szyny, jednak żeby efekt był trwały, należy jej używać przez kilka miesięcy - wyjaśnia stomatolog. - Szynę wykonuje protetyk, jednak pacjent najpierw powinien udać się do stomatologa.

W gabinecie lekarz przyjrzy się zgryzowi i potwierdzi diagnozę. Potem pobiera wycisk zębów żuchwy. Na jego podstawie protetyk wykona indywidualną, idealnie dopasowaną do uzębienia pacjenta szynę.  Tradycyjna szyna relaksacyjna wykonana jest z tworzywa akrylowego i nakładana jest na zęby żuchwy (dolne). Dopasowana jest jednak także do zębów górnych, z którymi się styka. Szynę zakłada się na noc.

fot. flickr/cc

- Dzięki niej nie jesteśmy w stanie zaciskać zębów. Chronione jest szkliwo, ale także osłabiona zostaje siła mięśni żwaczowych - wyjaśnia Ewa Kierejsza. - Stosowanie szyny jest bezbolesne, jednak część pacjentów w pierwszych dniach jej stosowania skarży się na niewielki dyskomfort. To jednak tylko kwestia nieprzyzwyczajenia. Kilka dni i przestajemy czuć, że mamy w ustach jakieś "obce ciało" - przekonuje lekarka. 

Potwierdza to pani Anna, która stosuje szynę od miesiąca. - Na samym początku zdarzało mi się budzić w nocy z uczuciem, że mam w ustach coś, czego mieć nie powinnam. Nieświadomie, w półśnie ją sobie wyjmowałam. Ale taki stan trwał tylko przez pierwsze cztery noce. Teraz nie czuję szyny wcale, za to bóle głowy i napięcie w okolicach żuchwy, które niemal stale mi towarzyszyły zupełnie zniknęły - mówi 33-latka z Gdańska. - Żałuję tylko, że tak długo nie wiedziałam, co jest przyczyną moich dolegliwości i męczyłam się prawie dwa lata - dodaje.
 

AD/ESE/

1 2
REKOMENDACJA
2014-08-31 11:03:46
~ewelina

Witam Zgrzytających. Krążek stawowy wypadał mi od ponad 15 lat (klikanie w stawie). Do lekarza poszłam gdy zaczęło boleć. RTG nic nie wykazało, badanie palpacyjne też. Nikt nie wierzył ze mam problem ze stawem. Musiałam wyjaśniać, że klikam tylko po spaniu i wtedy odblokowuje mi się żuchwa, mogę szerzej otworzyć buzię. Szynę mam od kilku miesięcy i teraz nie klikam, ale nie zadziałało od razu i trzeba w tym rzeczywiście spać. Prócz tego wyrobiłam nawyk niezaciskania

2014-04-13 10:54:04
~ Ta co zgrzyta zębami

Teraz wiem czemu straciłam szóstki,jedna piątkę (na piątkę miałam założony wkład koronowo korzeniowy,a przez nocny zaciskanie zębów pękł pionowo korzeń), czemu mam wytarte siódemki. O codziennych bólach głowy,barków,karku czy samej twarzy nie wspomnę. Dodatkowo mam stresująca prace co tylko pogarsza sprawę. Szyna przeciwdziała zaciskanie zębów i zgrzytanie,dzięki czemu wstaję B.wypoczęta. To nie dział cudów,ale pomaga z każdym dniem więcej. Koszt mojej szyny z dop

2014-04-13 10:48:40
~ Ta co zgrzyta zębami

Ci wszyscy,którzy piszą o nakładach bokserskich albo pseudo szynach zamawianych przez internet chyba sami zajmują się rozprowadzaniem tych rzeczy. Bruksizm to poważna choroba i ja bym nie igrała z własnym zdrowiem bo koszty leczenia które są następstwem bruksizum są o wiele wiele droższe od ceny szyny czy wizyt kontrolnych. U mnie nikt nie zidentyfikował problemu do póki nie trafiłam do orto a ten skierował mnie na badania mięśni twarzy i żuchwa do specjalisty.

2014-03-08 14:30:54
~iv

Noszę taką nakładke zelowa od 3 tygodni. Nie zgrzytalam zębami, ale zaciskam i jakby uciekała mi na boki, no i te strzelanie podczas jedzenia i ziewania. Narazie czasowo pojawia mi się ból a raczej ucisk w uchu i żuchwie. Lekarz mówi ze to minie. Płaciłam 300 zł.

2013-09-10 21:22:31
~mmsc

kupcie sobie ochraniacz na zęby dla bokserów! a nei wydawajcie bez sensu pieniędzy. Ochraniacz taki wklada sie do wrzątku a potem do buzi aby go uformować. koszt 16zł- za tyle kupilam różową z pudełkiem :)

2013-05-27 17:33:28
~DO JOHNA

PROTETYKIEM JEST TEN KTO WYKONUJE KONSTRUKCJE PROTETYCZNE... LEKARZ JEST ZE SPECJALIZACJĄ Z PROTETYKI... ZAZNACZAM RÓWNIEŻ, ŻE W NASZYM KRAJU SĄ TECHNICY DENTYSTYCZNI PO II STOPNIOWYCH WYŻSZYCH STUDIACH MEDYCZNYCH.... POZDRAWIAM

2013-02-04 22:30:01
~Witek

Hej Wszystkim, Moj stomatolog powiedział mi o szynie i jej kosztach to sie przerazilem, rozmawiałam z koleżanką, która mówiłą o firmie gdzie przysyałają Ci zestaw do pobrania odcisku zębów. Ta firma nazywała sie SAFEJAW czy cos takiego. Kupiłem od nich tylko 85 zł. pobrałem sobie odcisk i szyna pasuje idealnie. Wcześniej próbowałem tych gotowych ale zawsze spadaly, prawie bym sie udusił, te od safejaw są super, szkoda że wcześniej nie wiedziałem. Pozdrawiam wszystkich

2012-04-21 01:26:40
~ona

Jak to "z tym da sie żyć" ?? przez to poszły mi wszystkie szóstki, myje zęby to mi się żuchwa klinuje, nie wspomnę już o robieniu loda..

2012-04-20 23:54:42
~m

szyna jest silikonową wkładką. Po kilku nocach nie pozostaje z niej nic. zaciskanie i zgrzytanie jest spowodowane złym napięciem mięśni - a często wada zgryzu. Dowiedziaam się o tym dopiero od mojej ortodontki - dzięki leczeniu przestałam zgrzytać i mam prawidłowo ustawioną szczęke do żuchwy, co uniemozliwia zaciskanie i zgrzytanie. Polecam pójście do LEKARZA Z PASJĄ. Patrzy o na całego człowieka, a nie na jeden krzywy ząbek. Pozdrawiam

2012-04-20 22:38:37
~halina

ja zgrzytam zębami jak by ktoś piłował metal i to co noc od dzieciństwa,zaciskam zęby i chrapie. miałam to i nic nie dało-oprócz tego że wydałam kase. mam 40 lat i brak stresu,nikt w rodzinie tego nie miał i nie ma.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.