wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Arytmia - skąd się bierze i jak ją zdiagnozować?

Thinkstock
09.05.2012
 
Kardiolodzy alarmują, że należy sprawdzać wszystkie niepokojące oznaki, wysyłane przez serce, które ma wielu wrogów - najgroźniejsi to otyłość, cukrzyca, nadciśnienie czy brak systematycznego, dostosowanego do wieku wysiłku fizycznego.
 
Przyczynami pozasercowymi, które nie sprzyjają prawidłowej pracy serca, są m.in. nadużywanie alkoholu, kofeiny, nadciśnienie płucne, przewlekła niewydolność nerek, zaburzenia elektrolitowe, spowodowane niskim poziomem potasu czy magnezu lub nadczynność tarczycy.
 
Kontroluj się
Konieczna jest stała kontrola pracy serca. W spoczynku powinno ono bić w tempie 60-80 uderzeń na minutę, a podczas umiarkowanego wysiłku (na przykład spaceru) od 90 do 115 uderzeń na minutę.
 
Puls można mierzyć samodzielnie, uciskając nadgarstek lub okolice tętnicy szyjnej. Jednak by mieć pewność, że nic niepokojącego się nie dzieje, należy wybrać się do lekarza, który przeprowadzi badanie monitorujące pracę serca.

Nowoczesne leczenie
Przez wiele lat chorzy, u których zdiagnozowano arytmię, byli skazani na długotrwałe leczenie farmakologiczne lekami antyarytmicznymi, które nie były w pełni skuteczne, mogły powodować działania uboczne, na przykład uszkodzić płuca, narządy wzroku i układu oddechowego.
 
Wiele się jednak zmienia i obecnie nowoczesną metodą leczenia zaburzeń rytmu serca jest zabieg ablacji. Polega on na wprowadzeniu elektrod do jamy serca i zniszczeniu tych struktur, które są odpowiedzialne za groźne zaburzenia rytmu.
 
Ablacje są wykonywane w nowoczesnych ośrodkach klinicznych. Zabiegi trwają od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Pacjenci są podczas nich cały czas całkowicie przytomni i mają kontakt z lekarzem. Specjaliści przekonują, że w około 90 proc. przypadków dochodzi do całkowitego usunięcia arytmii.
 
 

ML/ESE/

1 2
REKOMENDACJA
2014-05-11 22:33:58
~Mariusz

W przypadku mojego znajomego arytmia występowała z powodu nieodpowiedniego trybu życia: stres i zła dieta. Mimo , że brał leki nic to nie pomagało, więc zainteresował się naturalnymi sposobami. Mówił, że pomógł mu m. in. kurs na stronie http://www.sercejakdzwon.pl

2012-05-14 11:18:27
~Migrena

Ja mam zaburzenia układu przedsionkowe (zdiagnozowane prawie 7lat temu) miałem masę badań łącznie z tarczycą. Kardiolog przepisał mi beta-adrenaliki w najmniejszej dawce pomagają serce trzyma rytm. Lekarze twierdzą że to nerwy+wrażliwy układu wegetatywny+moje silne migreny. Nie mam żadnej wady serca a mimo to choruję najgorsze jest to że sam nie wiem na co.

2012-05-10 21:04:59
~sponsor

ewa a czy masz tez penis i jądra? jak tak to odpisz.

2012-05-10 11:12:34
~cukrzyk

odkąd leczę się na cukrzycę moje serce zaczęło bić równo i miarowo, wcześniej miałem katastroficzną niewydolność krążeniową także uważajcie bo często chodzicie z nierozpoznaną cukrzycą,

2012-05-10 11:09:35
~ewa

hej mam 21 lat i szukam pana, który pomoże sfinansować moją szkołę w zamian oferuję miłą zabawę... http://www.wp3.pl/czekam_na_ciebie/

2012-05-10 10:55:51
~sercowiec

tak zgadzam się, artykuł dobry... Jednak dla mnie zabawne jest stwierdzenie kardiologów, że nie można ignorować i trzeba sprawdzać, ok zgadzam się, jednak z własnego doświadczenia wiem, jak trudno jest dostać się do kardiologa, a już nie mowie o takim który zna się na swojej robocie, sama jestem po operacji serca, a do kardiologa na wizyte kontrolna, na którą rejestrowałam sie w MARCU dostałam sie dopiero na PAŹDZIERNIk...

2012-05-10 10:51:58
~realista

Artykuł jest naprawdę dobry i jako ogólnie sygnalizujący problem na wystarczającym poziomie. Dlatego uważam komentarze krytyczne za pozbawione sensu. Akurat ja mam o problemie pojęcie, przeszedłem dwie ablacje i dużo czytałem literatury fachowej przed podjęciem decyzji. Na każdym forum są dziesiątki krzykaczy którzy wyrażają swoje głupie opinie nie mając o temacie zielonego pojęcia.

2012-05-10 10:44:27
~cukrzyk

w moim przypadku była to cukrzyca, przeżyłem 10 lat horroru z nieleczoną cukrzycą bo lekarzom nie przyszło do głowy że to mogła być cukrzyca, leczyli mnie na nadciśnienie tymczasem ja dostawałem ostrej niewydolności krążeniowej gdy miałem wysoki cukier, lekarzom wystarczyło zbadanie krwi z palca na listek żeby stwierdzić że nie mam cukrzycy a gdzie test obciążeniowy glukozą? a gdzie krzywa cukrzycowa? także sam sobie stwierdziłem cukrzycę, miliardy łożone na służb

2012-05-10 10:41:07
~luba

"..Dzieci, nie macie za dużo czasu zanim powrócę jako Sędzia. Żyjecie w okresie pomiędzy dniem dzisiejszym a Moim dniem Sądu Ostatecznego, który odbędzie się przy Moim Powtórnym Przyjściu, a który musicie mądrze wykorzystać, aby przygotować swoje dusze. Moim obowiązkiem, jako Waszego Boskiego Zbawiciela jest to, aby poprowadzić was, pouczyć i odsłonić przed wami drogi, które was niezawodnie przygotują na wejście do Mojego Raju..."

2012-05-10 10:34:36
~tralala

przestancie sie bawic w lekarzy i wypisywac artykuly na tematy o jakich nie macie pojecia.potykania i kolatania serca to wcale nie musi byc arytmia.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.