wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Wstrząs anafilaktyczny - co robić?

fot. SPL/EastNews
03.07.2012

ABC pierwszej pomocy
Takie zagrażające życiu objawy mogą pojawić się nawet kilka sekund po kontakcie z alergenem. Co wtedy robić? Przede wszystkim natychmiast wezwij pogotowie.

Aby ułatwić oddychanie, pomóż ratowanemu usiąść wygodnie.

Zapytaj go o poprzednie reakcje alergiczne. Jeśli dana osoba już wcześniej miała wstrząs i nosi przy sobie leki przeciwhistaminowe oraz zastrzyki z adrenaliną, trzeba je jak najszybciej podać. Niewykluczone, że zastrzyki z adrenaliną trzeba będzie powtórzyć raz czy dwa po kwadransie od pierwszego podania. Osobom z chorobą serca, wysokim ciśnieniem krwi czy cukrzycą adrenalinę trzeba wstrzykiwać bardzo wolno.

Rozluźnij ofierze wstrząsu ubranie wokół szyi i w pasie. Pomóż się położyć i unieś, o ile możesz, jej nogi. Kontroluj drożność dróg oddechowych.

Jeśli przyczyną było użądlenie pszczoły, usuń paznokciami żądło z ciała chorego, starając się, by go nie ścisnąć – żądło zawiera jad. Chodzi o to, aby do krwi ofiary dostała się możliwie jak najmniejsza ilość alergenu.W przypadku użądlenia w rękę albo w nogę, można nad miejscem użądlenia założyć opaskę uciskową. Kończyna musi znajdować się powyżej poziomu serca. Ofierze wstrząsu anafilaktycznego trzeba podawać wapno; w miejscu użądlenia należy zrobić okład z kostek lodu.

Jeśli ratowany traci przytomność, udrożnij drogi oddechowe. Sprawdź tętno i oceń oddychanie – spójrz, czy klatka piersiowa lub brzuch poruszają się. Posłuchaj, czy ofiara wstrząsu oddycha. Spróbuj wyczuć, czy wydychane powietrze wychodzi z ust czy nosa ratowanego. Zrób test lusterkiem; podsuń je pod nozdrza albo usta ofiary, aby sprawdzić, czy powstanie para na szkiełku. Jeśli tak, ratowany oddycha. Bądź przygotowany do ewentualnego rozpoczęcia reanimacji. Ułóż ratowanego w pozycji bezpiecznej.

Co jeszcze warto wiedzieć?
Pamiętaj, że wstrząs anafilaktyczny równie dobrze może pojawić się dopiero po upływie kilku godzin od kontaktu z alergenem. Dlatego szczególnie uważaj w plenerze (podczas pikników, imprez, spacerów) – nie chodź boso po trawie, przechowuj jedzenie w pojemnikach próżniowych, kontroluj, co pijesz, ponieważ owad może niezauważony dostać się do kubka, szklanki lub butelki. Jeśli grozi ci anafilaksja, powinieneś zawsze mieć przy sobie strzykawkę z adrenaliną i umieć robić zastrzyki domięśniowe. Oznacz lek w taki sposób, by w razie potrzeby mógł ci go podać ktoś inny. Najwygodniejsze są autostrzykawki, w których znajduje się odpowiednia dawka adrenaliny dla dorosłego lub dziecka.


 

Ewa Podsiadły-Natorska/ESE/

1 2
REKOMENDACJA
2015-12-08 11:20:14
~uzia

Chyba nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak niebezpieczny może być wstrząs anafilaktyczny i że strzykawka z adrenaliną naprawdę może uratować życie. Mój mąż jest uczulony na jad osy i nigdy bym go z domu nie wypuściła bez adrenaliny w strzykawce.

2015-05-20 14:49:58
~Nina

wiesz co warto również wiedzieć jak pomóc takiej osobie, która jest uczulona bo życiu różnie bywa. Ja mam uczulone dziecko i naprawdę czytam i się dokształcam, szczególnie że zbliża się lato i owadów będzie coraz więcej. Dużo fajnych rzeczy jest na odetchnijspokojnie.pl mają nawet filmik co robić w przypadku wstrząsu anafilaktycznego.

2015-04-12 10:43:54
~frizka

Jeśli wiadomo, że człowiek jest uczulony, to dla własnego bezpieczeństwa adrenalinę zdecydowanie powinno się nosić. Ja mam zawsze w torebce. Nie chcę ryzykować życia z powodu użądlenia.

2012-07-04 20:48:54
~alergik

Dostałem wstrząsu anafilaktycznego po zażyciu polopiryny znalazłem się w szpitalu.Kiedy byłem w karetce kazano mi się położyć ja klęczałem i oburącz ściskałem klatkę piersiową tak dowieziono mnie a ja się nie udusiłem

2012-07-04 20:30:17
~alergik

alergia

2012-07-04 10:12:11
~ANA

"alergiku" ja jestem uczulona na jad pszczoły i noszę z sobą adrenalinę, zabieram ją zawsze na wakacje, na plaże itp....

2012-07-04 10:09:44
~Kasia

Tak, adrenalina jest na receptę. Jednorazowa strzykawka kosztuje ok. 80-100 zł

2012-07-04 10:09:37
~Prof. Miodek

do ~KAROLI - co to znaczy mazma? To po chińsku czy po arabsku? Niechlujstwo językowe szerzy się w internecie.

2012-07-04 10:08:50
~Kasia

Jak użadliła mnie osa w rękę, miałam problemy z oddychaniem, cała spuchłam, wszystko mnie swędziało..w drodze na pogotowie miałam utratę przytomności.. kroplówki, leki, zastrzyki przez tydzień w kółko lekarze..teraz zawsze nosze przy sobie strzykawkę z adrenaliną i uwierzcie mi,że malutka osa może narobić bałaganu..

2012-07-04 10:08:23
~JJ

Adrenalina jest chyba na receptę?

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.