wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Paraliż senny

123RF
22.08.2012

Wielu pacjentów wierzy, że prześladują ich duchy albo że stan, w którym się znajdują, jest zapowiedzią czegoś strasznego, co się wydarzy, na przykład śmierci. Z obawy przed ośmieszeniem, rzadko mówią o swoim problemie.

Paraliż senny zwykle nie zdarza się w trakcie popołudniowej drzemki, gdyż – aby wystąpił – trzeba zasnąć co najmniej na 70 – 120 minut (dopiero wtedy ma miejsce faza REM).

Badacze twierdzą, że na występowanie paraliżu sennego mogą mieć wpływ traumatyczne przeżycia. To schorzenie dotyka często osoby, które doświadczyły na przykład śmierci bliskiej osoby. Bywa, że pojawia się już u nastolatków, a w późniejszych latach powraca i niejednokrotnie zwiększa się jego częstotliwość.

Ale nie tylko najbardziej wstrząsające przeżycia prowadzą do wystąpienia tego stanu. Mogą się do niego przyczynić inne rzeczy, które w jakikolwiek sposób zakłócają normalny sen. Badacze zaliczają do nich m.in. stres, pracę w systemie zmianowym, zażywanie niektórych lekarstw, choroby, zmianę strefy czasowej, a nawet zbyt dużo alkoholu, kawy czy… chrapanie partnera.

Specjaliści wierzą, że na występowanie paraliżu sennego mogą mieć także wpływ czynniki genetyczne. Bywa, że schorzenie pojawia się u kilku członków rodziny.

Na pozbycie się paraliżu sennego nie ma leku ani niezawodnego sposobu. Jednak zastosowanie się do pewnych reguł może przyczynić się do ograniczenia występowania tego zjawiska i w dalszej kolejności – do jego eliminacji (co niestety nie oznacza, że już nigdy nie powróci).

Jednym z ważnych środków zapobiegawczych oraz pomagających radzić sobie, gdy doświadczymy paraliżu sennego, jest umiejętne oddychanie: regularne i głębokie.

Równie ważne jest zdrowe odżywianie, ruch oraz unikanie alkoholu czy kawy przed pójściem spać.

Niektórzy decydują się na wizytę u psychologa, jednak paraliżu sennego nie można wyleczyć terapią. Może ona jedynie przyczynić się do zredukowania spowodowanego przez ten stan stresu.

Bardzo pomocny może natomiast okazać się nasz partner. Poprośmy go, by nas dotknął, jeśli zauważy, że gwałtownie mrugamy powiekami albo niespokojnie oddychamy. To w wielu przypadkach skutkuje całkowitym wybudzeniem ze snu.
                                  

Na podst. dailymail.co.uk

Izabela O’Sullivan/ESE/

1 2
REKOMENDACJA
2018-04-14 12:33:57
~Karolina

Miałam problemy z wybudzaniem się w nocy, paraliż senny zdarzył mi się również kilkukrotnie przy takich epizodach. Dobrze, że trafiłam na Forsen forte, dzięki któremu jestem w stanie bez problemu przespać całą noc

2012-10-09 20:18:48
~Paweł

Paraliż senny może być objawem działania złego ducha. Najlepiej iść z tym do spowiedzi i porozmawiać o tym z księdzem. Znaleźć przyczynę która oddziela nas od Boga. Modlić się do św. Michała Archanioła. Najlepiej iść z tym do księdza. Bez obaw, z Bogiem da się wszystko pokonać! Jest też specjalna modlitwa przed koszmarami i myślami bluźnierczymi...na egzorcysta.pl

2012-08-27 04:18:49
~ANDI

Ja mam takie paraliże bardzo często już od kilku lat. Rzeczywiście nieprzyjemnie przeżycie. Ostatnio miałem paraliż palców u rąk a kiedyś myślałem że umarłem bo chciałem wstać, głaskałem psa ale go nie czułem a byłem w pełni świadomy. Czucie nastąpiło po kilkunastu sekundach. Za każdym razem doznaję ataku paniki i dopiero zaczynam myśleć racjonalnie po właśnie kilkunastu sekundach. To co opisuję to oczywiście stan końcowy czyli moment przebudzenia. Zastanawiam si

2012-08-27 03:14:02
~karol

do czacza. Nie Mara, tylko Zmora przyszła cię dusić

2012-08-27 02:55:43
~Chrześcijanin

Mała podpowiedź. W Biblii czytamy że Bóg jest światłością a symbolem ciemnośći tzn diabła i demonów jest ciemność i myślę że można powiedzieć noc. Zobaczcie o której większość z was pisze te komentarze pod artykuł? Grubo po północy i pewnie nie pierwszy raz o tej godzinie dopiero na necie! To jest czas sił ciemnośći. Ja dziś wyjątkowo bo z pracy tak poźno!

2012-08-27 02:50:25
~Chrześcijanin

Miałem dwa albo trzy razy.Wiem że medycyna to może jakoś wytłumaczyć czy nawet ten artykuł ale ja i tak wiem swoje kto to robi i tylko niektórzy z nas co tego doświadczyli też wiedzą a le nie będę się rozpisywał bo są to sprawy natury duchowej i zaraz mi napiszecie żem ciemnogród, Pozdrawiam

2012-08-27 02:14:15
~Wodzu

CI CO DAJA RADY TYPU: UDERZ SIE REKA W GLOWE I SIE WYBUDZISZ BO STWIERDZISZ ZE TO NIE SEN, NIE WIEDZA O CZYM PISZA... W takim stanie sie jest juz wybudzonym i swiadomym ze sie lezy w lozku bezwladnym !!!!!! Nie mozna sie poknac w glowe, bo to nie jest swiadomy sen, ze sie jest np: na plazy... Przy takim czyms sie wie ze sie jest w lozku i ze sie spalo ! Najlepiej zwiekszac oddech, dziala ! :)

2012-08-27 02:03:30
~Wodzu

Powiem wam jak sie wybudzac z tego: jedyne na co mamy wplyw to oddech. Wiec oddychamy coraz szybciej i glebiej. Po krotkiej chwili mamy wladze w powiekach i palcach, a po sekundzie w calym ciele ;) Ja mialem tak wiele razy. Pozdro.

2012-08-27 02:00:35
~Wodzu

Mialem to czesto i nauczylem sie z tego wybudzac :) Podziele sie z wami jak: W takiej fazie kiedy to mamy , nie mozemy niczym ruszac, nawet mrugac oczami, sa zamkniete... Ale na jedno mamy wplyw: na oddech. Wiec ja zaczynalem coraz to szybciej oddychac , pozniej w jednej chwili wraca ruch w powiekach i palcach, a pozniej w calym ciele ;)

2012-08-27 01:56:40
~Wodzu

a ja to mialem czesto za malolata, w podstawowce. Snilo mi sie ze mama wstala i wsyscy, albo rzeczywiscie wstali, a ja lezalem obudzony, ale nie moglem sie ruszyc... Innym razem, w ogole sie obudzilem w nocy, slyszalem jak oddycham i inne urzadzenia domowe, ale nie moglem nic zrobic, pojawial sie lek i rozne wizje straszne, chociaz bylem ich swiadomy... A raz w takiej fazie usnolem, poprostu pomyslalem sobie w strachu: co bedzie to bedzie, nie chce wstac na sile skoro nie moge i zasnolem ;)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.