wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

6 faktów na temat Alzheimera

123RF
11.09.2012

4. W pierwszym etapie choroba jest trudna do rozpoznania
Alzheimer występuje u osób powyżej 65. r.ż. (rzadko zdarza się u osób młodszych). Właśnie ze względu na wiek pacjentów i podobne symptomy (systematyczna utrata pamięci, dezorientacja w czasie i przestrzeni, brak zainteresowania otoczeniem i życiem), mylony jest więc często ze starczym otępieniem.

Powstało szereg kryteriów (nie będącymi jeszcze kryteriami użytkowymi), które zmierzają do rozpoznawania choroby Alzheimera w jej okresie przedklinicznym. Są to metody neuroobrazowe, które uwidaczniają odkładający się amyloid w mózgu, są to oznaczenia stężenie amyloidu w płynie mózgowo-rdzeniowym. Również szczegółowe badanie neuropsychologiczne może już uwidocznić pewne subtelne odchylenia od normy na tym niemym klinicznie etapie. Niestety, nie można w ten sposób i w tym celu przebadać całej populacji, bo zwyczajnie jest to zbyt drogie.

5. Nie każdy kłopot z pamięcią jest objawem choroby Alzheimera
Każdemu zdarza się zapomnieć, co miał kupić w sklepie spożywczym czy gdzie położył klucze. Problem zaczyna się wtedy, gdy to „zapominanie” zaczyna dezorganizować życie – kiedy coraz częściej mamy problem z wykonywaniem codziennych czynności, np. obsługą telewizora, telefonu, kiedy mimo chęci nie możemy się wysłowić, zapominamy słowa i szukamy wyrażeń zastępczych lub kiedy gubimy się na osiedlu, na którym mieszkamy od lat. Niepokojąca jest utrata zdolności do oceny danej sytuacji, np. zakładanie letniej sukienki w listopadzie oraz notoryczne odkładanie rzeczy na zupełnie nieodpowiednie miejsce, przykładowo kluczy do lodówki, wyprasowanych rzeczy do pralki. Oczywiście, trzeba tu umiejętnie rozróżnić nieprzywiązywanie wagi do porządku do objawów demencji. Portfel można rzucić na lodówkę, może on za nią spać, ale wkładanie go do zamrażalnika nie jest już nonszalancją, a objawem choroby. Tak samo wycofanie się z życia. Można godzinami siedzieć, gdy się jest zmęczonym. Ale u wypoczętego człowieka jest to objaw niepokojący.

6. Chory na Alzheimera może postępować nieracjonalnie, ale nie ma tego świadomości
Jeśli nasz bliski chory na Alzheimera postępuje wbrew logice i własnym interesom, np. chce przepisać dom na sąsiada albo też staje się zagrożeniem zarówno dla siebie, jak i otoczenia, możemy jako jego rodzina wystąpić do sądu o jego częściowe lub całkowite ubezwłasnowolnienie. O rodzaju ubezwłasnowolnienia rozstrzyga sąd, biorąc pod uwagę opinię biegłych lekarzy. W przypadku ubezwłasnowolnienia częściowego chory może wykonywać proste życiowe czynności bez niczyjej zgody (np. iść na zakupy), nie może natomiast bez zgody kuratora (najczęściej jest nim członek najbliższej rodziny) rozporządzać swoim majątkiem (np. sprzedać samochodu). Ubezwłasnowolnienie jest środkiem nadzwyczajnym, orzekanym przede wszystkim w interesie osoby ubezwłasnowolnianej, tylko i wyłącznie w przypadkach wskazanych w ustawie.


 

Helena Maj/ESE/

1 2
REKOMENDACJA
2014-07-15 20:12:47
~autorka

Jestem pielęgniarką. Bardzo często spotykam ludzi chorych na tę chorobę. Jedyne co mogę powiedzieć/poradzić Państwu - kupujcie swoim rodzicom witaminy, suplementy, coś na pamięć. Ja swojej kupuje Bio Wapń z lecytyną. Mam nadzieję, że za kilka lat będzie równie logiczna co dziś :)

2012-09-17 14:59:01
~gaba

Przecież od stycznia br. chorzy na alzheimera są poddawani eutanazji bo jak to nawac kiedy lek exelon z 90 zł kosztuje 280 zł!!!!! EUTANAZJA!!!! Moja mamunia zmarła w styczniu 8 lat horroru. Ale i tak tęsknię za nią i mogła bym zjamowac się jeszcze.

2012-09-13 12:28:22
~opiekun

Witam Moja mama chorowała 14 lat to właściwie maxymalny czas tej choroby.Do końca była w domu pod opieką mojej żony i moją. mogę na ten temat książkę napisać.

2012-09-13 10:42:38
~Trish

Jest taki lek na raka skóry, który pomaga na Alzheimera, Targretin, jeśli się nie mylę. Podobno w USA już w tym celu stosowany. U nas w Polsce niedługo możliwe będą terapie eksperymentalne z tym lekiem, oczywiście pod kontrolą lekarza i właśnie czekam, czy zakwalifikują do nich mojego dziadka.

2012-09-13 09:52:26
~Corka Edyta

Moj tatus chorowal ok 10 lat .Najgorsze byly poczatki tej choroby .Ciagle ucieczki,pakowanie sie i powrot do domu rodzinnego ,a przy tym niesamowita agresja .Wszystkim osobom opiekujacym sie bliska osoba zycze sily ,cierpliwosci i milosci ,bo to jest najwazniejsze i zaangazowania calej rodziny -bo dla jednej osoby jest to za duze obciazenie psychiczne i fizyczne .W czerwcu tego roku w wieku 91lat moj tatus zmarl -otoczony miloscia i opieka ze strony najblizszej rodziny ...

2012-09-13 09:45:16
~aśka

straszna choroba ,trzeba pilnować chorą osobę cała dobę ,smród ciała ,tłuste włosy ,dzień po myciu ,sranie i rzyganie ,brak pamięci ,karmić i leki drogie,rodzina jest zmeczona ta choroba ,brakiem odpoczynku ,smierc tekiej osoby jest uwolnieniem sie od tego balastu

2012-09-13 09:33:38
~123

A przed nią jeszcze 2 lata pracy

2012-09-13 09:29:18
~miro

maja mama chorowała na tą ciężką chorobę ,8 miesięcy wymagała stałej opieki za którą płaciłam 2400 zł miesięcznie plus lekarstwa 450 zł miesięcznie PAŃSTWO POMOGŁO mi zlecając obowiązek alimentacyjny na mamę ,płaciłam pracowałam A GDZIE SKŁADKI mojej mamy z 60 lat PRACY ????TO PODZIĘKOWANIE ZA PRACĘ??!!!!

2012-09-13 09:19:00
~RG

http://forum.dr-kwasniewski.pl/inde x.php?topic=1435.0 http://www.diet a-dla-zuchwalych.pl/artykuly-przedr uki-ciekawostki.html No comment.

2012-09-13 09:18:34
~puma123

Ktoś kto nie ma pojęcia o tej chorobie lepiej niech nie wypisuje głupot.Moja mama choruje 5 rok i patrzę jak z dnia na dzień z kobiety pełnej życia i energii uchodzi to wszystko. Nikt nigdy nie chorował w naszej rodzinie na tę chorobę, więc raczej nie jest ona dziedziczna.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.