wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Ból kolan - o czym może świadczyć?

Thinkstock
21.09.2012

Wynik aktywności fizycznej
Częste schorzenia kolan, które są efektem aktywności fizycznej, to zerwanie więzadeł krzyżowych i przemieszczenie rzepki. Ta pierwsza dolegliwość może pojawić się w wyniku gwałtownego ruchu lub skręcenia kości piszczelowej w chwili, gdy kość udowa jest zablokowana. Więzadła krzyżowe są słabo ukrwione, dlatego nawet niewielkie urazy źle się goją. I nawet jeśli pierwotne uszkodzenie zostanie wyleczone, kolano raczej nie odzyska już pełnej sprawności – zerwane więzadło jest słabsze, a staw staje się niestabilny.

Natomiast do bocznego przemieszczenia rzepki może dojść, kiedy kolana są w zgięciu (np. podczas jazdy na nartach, w kręgle czy w momencie wstawania). Podejrzewa się, że skłonność do przemieszczania rzepki jest dziedziczna i częściej dotyczy kobiet. Na tę dolegliwość bardziej narażone są osoby m.in. cierpiące na nadmierną ruchomość stawów, osoby mające małą rzepkę, osoby z koślawością kolan czy te, u których rzepka umieszczona jest nieprawidłowo ponad stawem kolanowym. W tym przypadku lekarz zaleci fizykoterapię, aby wzmocnić mięśnie czworogłowe.A może stan zapalny?
– Jeśli sport uprawiasz raczej biernie, to ból kolan może świadczyć o toczącym się stanie zapalnym (łącznie z obrzękiem, zaczerwieniem i uciepleniem skóry). Gdy ból dotyczy kilku stawów i towarzyszy mu np. gorączka i ogólne złe samopoczucie, koniecznie udaj się do reumatologa – radzi lek. med. Krzysztof Małecki z HealthThink PR. Wszystkie postacie zapalenia stawów mogą prowadzić do uszkodzenia kolana. Niekiedy ból utrudnia prowadzenie normalnej aktywności życiowej. Konieczna jest zatem wizyta u lekarza.

Ból może być wywołany również przez zapalenie kaletki maziowej. Są to torebki wypełnione niewielką ilością płynu nawilżającego staw poddawany dużym obciążeniom i siłom tarcia. Zapalenie kaletki maziowej powoduje bolesny obrzęk kolana, które czasami może być gorące w dotyku. Do zapalenia kaletki maziowej dochodzi przede wszystkim w wyniku długotrwałego klęczenia.

1 2 3
REKOMENDACJA
2014-08-15 10:25:11
~Mikosz

Z bólem dobrze jest zgłosić się do lekarza , ponieważ może to być coś zapalnego. A jeśli to coś drobnego to można kolagenem podbudować. Np dobrze przyswajalny kolagen ma 4flex .

2014-07-10 11:33:08
~Aldona

Mój syn miał straszne problemy ze stawem kolanowym . Gra w piłkę i na treningu nabawił się kontuzji. Długo szukaliśmy pomocy w całej Polsce aż w końcu trafiliśmy do Kliniki Ortho Line w Zielonej Górze. Nareszcie lekarze zajęli się nami tak jak lekarz powinien zająć się pacjentem. Polecono nam nieopreacyjna metodę Orthoikne, którą się tam stosuje. Wprawdzie terapia nie jest refundowana przez NFZ ale było warto. http://ortholine.pl/?page_id=952 poczytajcie sami

2014-05-30 13:47:28
~onlineekspert4flex

Dzień dobry, z ramienia Online Eksperta marki 4Flex pozwolę sobie napisać parę słów o produkcie: 4Flex to kolagen nowej generacji • Zawiera Fortigel® - kolagen naturalnego pochodzenia • Kolagen to białko, które stanowi budulec macierzy chrząstki (95%) • Białko w postaci peptydów pomaga utrzymać zdrowe kości, wspiera wzrost i utrzymanie masy mięśniowej. Życzę niebolących kolan! :) Pozdrawiam, Agnieszka Czarnecka Online Ekspert marki 4Flex

2014-05-19 12:48:22
~Anna

długo borykałam sie z bolącymi kolanami, szczególnie po jeździe na rowerze. Zaczełam stosować 4 flex. trzeba go stosowac conajmniej 3 misiace. Czuję teraz niesamowita ulgę.

2014-04-16 15:41:02
~zdrowy

Uraz, urazem ale do zdrowia warto wrócić, mi bardzo pomogły ćwiczenia. https://www.youtube.com/watch?v=9 bfjcuL0iUU

2014-04-02 11:05:41
~doktor

greenomega.pl genialne rozwiazanie problemu bolacych stawow

2014-02-28 11:05:11
~Smerfetka

Po pierwsze sport trzeba uprawiać z głową. Najlepiej upewniwszy, się wcześniej, że robi się to prawidłowo. Po drugie w takich wypadkach konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem. Wiem, bo mój kuzyn miał podobne problemy. Gdyby nie natychmiastowa pomoc Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie źle by z nim było.

2013-11-21 11:14:21
~edek

głupota

2013-09-01 22:09:14
~andrzej

moja zona grala w paletki od tej pory ma problemy z chodzeniem kolana puchna po zewnecznej kolana prosze o rade

2013-08-13 22:28:43
~Zbyszek

Wybrałem się raz na rower i tego dnia przejechałem 303 km. Po 100 km zaczęło mnie boleć lewe kolano, przy 150 km ból przerzucił się na lewe i był coraz mocniejszy. Ostatnie 2 km miałem ostry podjazd, bałem się, a okazało, że przy nacisku ból zelżał. Jednak do domu wróciłem dość kulawy klnąc w duchu swoją głupotę, bo spodziewałem się, że narobiłem sobie poważnego kłopotu. Jednak po dwóch dniach ból minął i do dziś z kolanami mam spokój. Niedawno przejechałe

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.