wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Co potrafią komórki macierzyste?

SPL/EastNews
10.10.2012

Ostatnią grupę stanowią komórki macierzyste somatyczne, które znajdują się w naszych tkankach i narządach. Wykryto je m.in. w mózgu, szpiku kostnym, krwi obwodowej, skórze oraz mięśniach szkieletowych. Problemem technicznym jest jednak pobieranie tych komórek i ich hodowla w warunkach laboratoryjnych, która zapewnia wzrost oraz prawidłowy rozwój.

Polak potrafi!
Naukowcy od lat szukają sposobów na wykorzystanie fantastycznych możliwości komórek macierzystych do naprawy uszkodzonych lub źle funkcjonujących narządów i tkanek. 

Komórki macierzyste ludzkiego organizmu mają bardzo duży potencjał, chociaż z wiekiem tracą swoje możliwości regeneracyjne. To właśnie dlatego na całym świecie poszukuje się źródeł komórek, które mogłyby być wykorzystane do leczenia uszkodzonych tkanek.

Efektem takich poszukiwań są m.in. komórki macierzyste MIC-1, które polscy naukowcy znaleźli w… porożu jelenia. To jedno z najważniejszych odkryć biotechnologicznych w Polsce w ostatnich latach.Ich niebywałe właściwości polegają na pełnej stymulacji innych komórek do podziału i wytwarzania białek. Naukowo potwierdzono, że MIC-1 skutecznie pobudzają procesy naprawcze, prowadzące do pełnej regeneracji i odnowy uszkodzonych tkanek. – Są to komórki, które mają bardzo słabą indukcję i nie wywołują odpowiedzi immunologicznej, co zapobiega odrzucaniu przeszczepów naszych komórek. To sprawia, że ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne – zapewnia dr Marek Cegielski z Akademii Medycznej we Wrocławiu, autor odkrycia.

Organizm leczy się sam
Kluczem działania preparatów na bazie komórek macierzystych jest sprawienie, by organizm odnawiał się sam, a nie za pomocą sztucznych substancji. – Można to zobrazować na przykładzie skóry. Komórki macierzyste naturalnie występujące w ludzkim organizmie same stymulują procesy regeneracyjne. Dlatego młoda skóra jest napięta i gładka. Z czasem nasze komórki ulegają uszkodzeniu i tracą swoje właściwości, czego efektem jest starzejąca się skóra, zmarszczki, spadek jędrności. Komórki macierzyste przywracają innym komórkom ich naturalną prawidłową funkcję. Czyli organizm „leczy” się sam – wyjaśnia dr Marek Cegielski. 

Producenci leków na razie ostrożnie podchodzą do wykorzystywania komórek macierzystych w środkach terapeutycznych ze względu na problemy rejestracyjne. Jednak szacuje się, że za 4-5 lat będą one stosowane powszechnie. Firmy farmaceutyczne, biotechnologiczne i wytwarzające produkty medyczne wykazują coraz większe zainteresowanie badaniami nad komórkami macierzystymi.

1 2 3
REKOMENDACJA
2014-06-14 21:33:04
~Miedziana

Dzięki za namiary Koraa. Dzięki Twojemu wpisowi sama trafiłam na bloga dr Brumer, a ostatecznie też do jej kliniki. Już jestem po zabiegu z komórkami macierzystymi na łysienie. Minęło niemal trzy miesiące od zabiegu, a ja już widzę odrastające małe włoski. To jest po prostu NIESAMOWITE! Wiem, że są kobiety, które podobnie jak ja cierpią na łysienie androgenowe. Dziewczyny, każdej z Was polecam terapie z komórkami macierzystymi, efektów nie da się porównać z niczym innym

2014-03-27 17:17:23
~Koraa

Komórki macierzyste są nie tylko z krwi pępowinowej, ale można je też pozyskać z naszego własnego organizmu podczas zabiegu w niektórych klinikach. Takie komórki są w stanie odmłodzić nas nawet o kilkanaście lat. Czytałam o tym na blogu doktor Brumer.

2013-11-28 10:37:56
~Someone

Kochani poszerzmy najpierw swoją wiedzę na temat komórek macierzystych, by potem móc mądrze dyskutować. Nie ma sensu zawieranie głosu w temacie, o którym nie wiele wiemy lub gdy nasza wiedza jest znikoma. Dlatego zachęcam do szczegółowej interpretacji ogólnodostępnych danych oraz do poszerzania wiedzy na temat komórek macierzystych, których przeczytacie tutaj: http://www.bezcennydar.pl/o-komorka ch

2013-11-20 10:59:34
~Zooskaa

To prawda, komórki macierzyste, których źródłem jest krew pępowinowa, to w ostatnich latach, jeden z główniejszych obszarów dyskusji oraz badan prowadzonych przez specjalistów. Pomimo, że badania te nadal trwają, nie zmienia to faktu, jak cenne właściwości komórki macierzyste posiadają. Możecie przeczytać o nich tutaj: http://krewpepowinowa.pl/wlasciwosc i_komorek_macierzystych.html. /To niezwykłe, że krew pępowinowa, która do nie dawna była uważana za odpadek porodu, dzi

2012-11-16 06:37:38
~Sowa

Ostatnio czytałam , że stwierdzono obecność komórek macierzystych w zębach "8". To jakby naturalny rezerwuar własnych dopóki mamy je zdrowe - często były usuwane bez bardzo ważnej konieczności. Ja w wieku BARDZO DOJRZAŁYM mam jeszcze dwie... i bardzo się cieszę.

2012-10-22 12:24:52
~leona

hmmm... takie wyrwane z kontekstu porady to tylko bezsensowne robienie ludziom wody z mózgów... jak chcecie poczytac rzeczywiscie artykuły kompleksowo opisujące tematy to jest taka ciekawa strona. www.naturamantra.pl ... dla mnie jest super... chociaz jest chyba całkiem nowa...

2012-10-16 22:43:42
~OlaLa

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej już obecnie są wykorzystywane do terpaii kiludziesięciu chórób, a badania nadal trwają, dalsze rokowania są bardzo obiecujące . Dlatego warto zabankować krew pępowinową po porodzie i zdeponować ją w banku na użytek własnej rodziny.

2012-10-12 19:04:46
~sdfsdf

z nudów chyba zacząłem czytać na googlach o tym systemie Berklinsa Rox a teraz na tym spokojnie dorabiam sobie 4 razy tyle co na korepetycjach z matmy.

2012-10-12 19:00:13
~asdasd

z nudów chyba zacząłem czytać na googlach o tym systemie Berklinsa Rox a teraz na tym spokojnie dorabiam sobie 4 razy tyle co na korepetycjach z matmy.

2012-10-12 18:38:06
~Kwark 2012

Komórki macierzyste znajdujemy też w fizyce cząstek elementarnych. Patrz www.broks2006.republika.pl

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.