wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wirtualny Poradnik

Rak jajnika – co musisz wiedzieć?

Thinkstock
29.11.2012

Czy grozi ci nowotwór?
Jak często się badać i kto jest najbardziej narażony na zachorowanie? Lekarze podkreślają, że nowotwór jajnika obejmuje wszystkie grupy wiekowe, jednak wskazują, że wzrost zachorowań następuje od 40 do 70 roku życia. Ze statystyk wynika, że nieco częściej chorują kobiety w miastach, a złośliwy typ guza częściej występuje u starszych pań. Przyczyny choroby nie są wciąż dobrze poznane. Z pewnością znaczenie ma obciążenie genetyczne – zagrożone są osoby z rodzin, w których zdiagnozowano raka piersi i jajnika (tzw. zespół BRCA1 i 2), zespół Lyncha (dziedziczny rak jelita grubego), raka endometrium lub górnego odcinka przewodu pokarmowego. Im bliższe pokrewieństwo (matka, siostra), tym wzrasta ryzyko.
 
Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania zalicza się też  niepłodność oraz stosowanie leków hormonalnych pobudzających owulację (stosowane w leczeniu niepłodności), otyłość oraz aktywne i bierne palenie papierosów. Do tej grupy należą także kobiety z wczesną pierwszą miesiączką i późną menopauzą oraz takie, które nie rodziły (tzw. hipoteza „nieprzerwanej owulacji”). Dlatego ryzyko zachorowań maleje u kobiet, które rodziły (każdy poród obniża ryzyko zachorowania o 10 proc.), karmiły piersią (zahamowany prawidłowy cykl miesięczny – nie występuje owulacja) oraz stosowały co najmniej 5 lat antykoncepcję hormonalną.Do tej pory nie istnieje badanie przesiewowe dla raka jajnika. Dlatego istotne jest przypominanie o badaniach ginekologicznych – co najmniej raz w roku (kobiety z grupy ryzyka – dwa razy w roku).

Diagnostyka i leczenie raka jajnika
Czego mamy się spodziewać podczas wizyty u lekarza? Ginekolog oprócz wywiadu lekarskiego powinien nas zbadać i gdy wyczuje, że jajniki są powiększone, zlecić dalsze badania, przede wszystkim USG. Ultrasonografia – zwłaszcza wykonana przy użyciu aparatów nowej generacji 3D i 4D – pozwala na dokładne obejrzenie przekrojów guza pod różnymi kątami i ocenę, czy jest to zmiana łagodna (np. torbiel) czy nowotwór. Ostateczną diagnozę  można postawić po zbadaniu pod mikroskopem fragmentu tkanki (badanie histopatologiczne).

Stawiając diagnozę lekarz bierze również pod uwagę to, czy guz jest jednostronny, czy zlokalizowany w obu jajnikach, czy występuje naciekanie torebki guza lub wysięk otrzewnowy albo przerzuty do/z innych narządów. Dlatego może także zlecić np. USG piersi, mammografię, cytologię, kolonoskopię, analizy markerowe. Pojawiają się także informacje o badaniu poziomu białka Ca-125 w surowicy krwi. Liczono, że pozwoli ono na wczesne wykrycie raka jajnika, jednak okazało się, że jego podwyższony poziom może być również oznaką rozwoju innych schorzeń. Kompleksowe badanie są jednak potrzebne, bo nowotwór często daje rozsiane przerzuty do otrzewnej, atakuje węzły chłonne, a także płuca, kości, pochwę, wątrobę czy mózg.

Dalsze postępowanie zależy od stopnia zaawansowania choroby, wieku, typu nowotworu. Najczęściej stosuje się metodę chirurgiczną. U młodych kobiet, jeśli to możliwe, wykonuje się operację oszczędzającą. Zazwyczaj jednak wycina się oba jajniki, jajowody, macicę, przyległe węzły chłonne. Następnie zaleca się chemioterapię.

Kaja Ostrowska/mmch/zdrowie.wp.pl

1 2
REKOMENDACJA
2018-04-15 11:48:57
~Sandra

Bardzo istotne w czasie i po leczeniu onkologicznym jest żywienie. W przypadku mojej mamy było bardzo kiepsko z apetytem. Dobrze, że trafiłam na Nutramil i kupiłam jej zapas - piła go bez większych problemów i dzięki temu zyskiwała siły

2013-10-19 17:09:26
~agnes

Najlepszym markerem w diagnostyce raka jajnika jest marker HE4, warto go wykonać u wszystkich osób u których objawy choroby sugerują raka jajnika. Wyniki badania krwi można przeanalizować na stronie http://www.wynikikrwi.pl

2013-09-15 19:39:21
~martocha

jutro mam zabieg, przypadkowo wykryto u mnie guza na jajniku ok 5cm w zasadzie oprócz częstszego oddawania moczu i czasami bólu brzucha na dole nic mi nie było, boje się bardzo ale zachęcam do wizyt u ginekologa z dobrym wzrokiem

2013-02-04 21:34:38
~Żaneta

Dziś dostałam wyniki rak jajnika swiat mi sie zawalił

2013-01-22 12:26:24
~co na raka lyros

Do WSZYSTKICH , którzy chcą być zdrowi i żyć o minimum 15 lat dłużej od średniej krajowej . PIJCIE wodę z aktywatora ATARA GOLDEN Żadnej chemii , prądu elektrycznego i innych trucizn . Urządzenie z czystej miedzi Cu zapewnia wodę strukturalną idealną do ŻYCIA LUDZIEGO - ciąża kobiety ma wodę strukturalną gdzie powstaje nowe życie .Szukaj w necie - Aktywator wody atara golden . Profilaktyka - pij i kąp się codziennie w wodzie z aktywatora Atara Golden a ZAPOMNISZ o cho

2013-01-15 16:03:56
~Anka

Wszystkie objawy miałam i mam raka jajnika, jestem po operacji, teraz będę miała chemioterapię.Proszę nie lekceważcie objawów, nie bierzcie leków na wzdęcie itp., nie omijajcie ginekologa szerokim łukiem, zróbcie cytologię i badanie krwi na obecność markera Lepiej zrobić więcej badań niż zachorować na raka jajnika. Schudłam 20 kg ale to nie był powód do radości.

2012-12-21 13:33:34
~probioemy@wp.pl

jak powstają takie schorzenia ? notoryczna biegunka lub zatwardzenie,złe trawienie -to zgniłe= gózki torbiele mięśniaki itd.a także chemiczne jedzenie [azoryny,azotany,fostorany ,met.ciężkie i wszystkie E / organizm nasz już sam nie może sobie poradzić trzeba to odtruć inaczej trzeba chorować i cierpiećpozdrawiam

2012-12-05 12:45:19
~ania

w przypadku nowotworu jajnika, jako rokujące lekarze określają wszystkie etapy. Jednak w fazie III i IV nie udaje się wyleczyć choroby, a jednie wydłużyć życie i polepszyć jego komfort., jedno drugiemu zaprzecza.

2012-12-05 12:06:12
~Siostra

Wszystko się zgadza..ale nie napisano,że to lekarze-konowały mogą być przyczyną niewłaściwego rozpoznania tej strasznej choroby! Przykład: moja siostra leczyła się w Jaworznie u ginekolog, który tego nie zauważył,że jajniki zaatakował rak ..t.ylko twierdził ,ze to jelito wrażliwe i rwa kulszowa :( I "dzieki" takim konowałom siostry nie ma już na świecie od 3 lat :(((..a ile się wycierpiała przed śmiercią to szkoda słów..Tak ,ze kobietki trzeba miec ograniczo

2012-12-05 12:03:28
~Tina

Dwa lata minęło od usunięcia raka jajnika.Zdiagnozowano go przypadkiem,wielkości ok.5 cm średnicy,po dwóch miesiącach (przed operacją,która wcześniej nie mogła być wykonana) osiągnął wielkość ok.10cm. Przed zdiagnozowaniem odczuwałam takie objawy, jak opisano w artykule.Potraktujcie sprawę poważnie,pomyślcie,zanim będzie za późno.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.