wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Tran - jak wybrać najlepszy?

123RF
20.12.2012

Wiele badań wykazało też, że tran, ze względu na dużą zawartość witaminy A, zwiększa odporność organizmu na infekcje, przyspiesza gojenie się ran, zapobiega chorobom skóry, chroni spojówkę oka przed rogowaceniam i wysychaniem, a nawet może zabezpieczać przed chorobami nowotworowymi. Natomiast zawartość witaminy D w tranie, naturalnie wytwarzanej w organizmie człowieka pod wpływem promieni słonecznych, ma ogromny wpływ na gospodarkę wapniowo – fosforową organizmu. Umożliwia prawidłowe kształtowanie się kości i zębów w młodzieńczych latach, a w starszym wieku chroni przed osteoporozą i jej negatywnymi skutkami.

Ciekawostką, ale potwierdzoną również badaniami jest fakt, iż regularne spożywanie tranu wpływa na lepsze samopoczucie psychiczne i może przeciwdziałać depresji. Tranu nie powinny się obawiać osoby, walczące z nadwagą. Jako że zawiera witaminę D oraz NNKT walkę tę będzie wręcz wspomagał.Jaki tran wybrać?
Kiedyś tran odstręczał przede wszystkim swoim zapachem i smakiem. Dziś wiele firm oferuje preparaty smakowe. Należy jednak pamiętać, że tran w formie płynnej musi być specjalnie przechowywany. Po otwarciu powinien być trzymany w lodówce i spożyty w ciągu 2 miesięcy. Tłuszcz bowiem łatwo ulega utlenianiu i jeśli nie zadbamy o jego właściwe przechowywanie, może nam zaszkodzić.

Jeśli mimo zmodyfikowanych walorów smakowo-zapachowych, nie można się przekonać do formy płynnej, warto skorzystać z kapsułek. Należy jednak zwracać uwagę na skład, bowiem tran tranowi nierówny. O jego wartości decyduje zawartość kwasów EPA i DHA oraz witamin A i D. Warto się przyjrzeć poszczególnym produktom i porównać skład. Im więcej EPA i DHA, tym rzadsze, a zatem i wygodniejsze dawkowanie.

Jak go stosować?
Tran najlepiej spożywać w trakcie posiłków, by uniknąć nieprzyjemnego efektu „odbijania się”. Nie należy też przekraczać zalecanej na opakowaniu dawki. Tran zawiera witaminy A i D rozpuszczalne w tłuszczach. Ich przedawkowanie może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów, a nawet szkodliwych reakcji.

Oczywiście tran nie jest wskazany dla wszystkich. Osoby, które mają problem z krzepliwością krwi czy stosują leki przeciwzakrzepowe nie powinny suplementować się tranem ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych, które rozrzedzają krew. Jego działanie można odczuć dopiero po 3 miesiącach regularnego stosowania.
 

Anita Demianowicz/ese/zdrowie.wp.pl

1 2
REKOMENDACJA
2015-02-21 15:25:45
~tede

Artykuł wprowadza w błąd bo nie odpowiada na pytanie z tytułu. Dalej nie wiem który konkretnie tran kupić.

2015-02-18 21:54:55
~Bartosz

Nie wolno reklamowac produktow w komentarzach! Mowa o IQ oil. Nie dajcie sie zwodzic i badzcie zawsze dociekliwi. Komentarze niczym z reklam podkolorowane i wszystkie z podobnego okresu. Jedno wielkie oszustwo. Potem ludzie zawiedzeni mimo pozytywnych komentarzy.

2015-02-16 22:48:44
~Zosia

Przez cały rok systematycznie całą rodzinką łykamy IQ oil, ze względu na rewelacyjny skład. Dzięki temu nie chorujemy, pamięć tez mamy bardzo dobrą, ja zauważyłam dużą poprawę wzroku

2015-02-07 13:12:29
~Nela

Polecam suplement KRILL omega, jest to olej z kryla bogaty w kwasy Omega-3, dobrze wchłaniany przez organizm. Głównym fosfolipidem zawartym w oleju jest fosfatydylocholina, która jest bardzo ważnym elementem odżywczym mózgu.

2015-01-31 19:52:28
~Ala

W mojej rodzinie króluje IQ oil. Od jesieni zażywamy wszyscy. IQ oil ma bardzo dobry skład i wszechstronne działanie. Uważam, ze chroni przed wieloma chorobami, ponieważ nie chorujemy. Poprawia pamięć i koncentrację.

2015-01-30 20:14:17
~Aythorkaa

ja polecam kazdemu lykanie codziennie trany caly rok, moj ajlepszy to smakowy do picia gal :)

2015-01-28 17:55:50
~Maria

Mój mały często był bardzo płaczliwy, miał zmiany nastrojów. Powiedziano mi, że to może być niedobór kwasów omega-3 i omega -6. Ze względu na bogaty skład zaczęłam podawać mu IQ oil. Widzę dużą poprawę, zaczyna wracać do równowagi.

2015-01-25 21:25:55
~Grażyna

Od listopada zażywam KRILL omega, jedną kapsułkę dziennie. Odżywia mózg, dobrze przyswajalny przez organizm. Polecam niezdecydowanym.

2015-01-24 12:23:10
~Zuza

Mój syn łyka suplement IQ oil, kapsułkę połknie, a z tranem nawet smakowym był problem. Poza tym ten suplement ma bogaty skład i jest łatwo przyswajalny.

2015-01-16 16:23:38
~Adam

A ja swoim dzieciom podaje suplement IQ OIL bo ma wysokie stężenie kwasów omega 3. Kwasu EPA zawiera 200 mg, kwasu GLA 20 mg, kwasu DHA 60 mg a witaminy E 20 mg. Te proporcje są najlepsze szczególnie dla małych dzieci.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.