wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Tran - jak wybrać najlepszy?

123RF
20.12.2012

Wiele badań wykazało też, że tran, ze względu na dużą zawartość witaminy A, zwiększa odporność organizmu na infekcje, przyspiesza gojenie się ran, zapobiega chorobom skóry, chroni spojówkę oka przed rogowaceniam i wysychaniem, a nawet może zabezpieczać przed chorobami nowotworowymi. Natomiast zawartość witaminy D w tranie, naturalnie wytwarzanej w organizmie człowieka pod wpływem promieni słonecznych, ma ogromny wpływ na gospodarkę wapniowo – fosforową organizmu. Umożliwia prawidłowe kształtowanie się kości i zębów w młodzieńczych latach, a w starszym wieku chroni przed osteoporozą i jej negatywnymi skutkami.

Ciekawostką, ale potwierdzoną również badaniami jest fakt, iż regularne spożywanie tranu wpływa na lepsze samopoczucie psychiczne i może przeciwdziałać depresji. Tranu nie powinny się obawiać osoby, walczące z nadwagą. Jako że zawiera witaminę D oraz NNKT walkę tę będzie wręcz wspomagał.Jaki tran wybrać?
Kiedyś tran odstręczał przede wszystkim swoim zapachem i smakiem. Dziś wiele firm oferuje preparaty smakowe. Należy jednak pamiętać, że tran w formie płynnej musi być specjalnie przechowywany. Po otwarciu powinien być trzymany w lodówce i spożyty w ciągu 2 miesięcy. Tłuszcz bowiem łatwo ulega utlenianiu i jeśli nie zadbamy o jego właściwe przechowywanie, może nam zaszkodzić.

Jeśli mimo zmodyfikowanych walorów smakowo-zapachowych, nie można się przekonać do formy płynnej, warto skorzystać z kapsułek. Należy jednak zwracać uwagę na skład, bowiem tran tranowi nierówny. O jego wartości decyduje zawartość kwasów EPA i DHA oraz witamin A i D. Warto się przyjrzeć poszczególnym produktom i porównać skład. Im więcej EPA i DHA, tym rzadsze, a zatem i wygodniejsze dawkowanie.

Jak go stosować?
Tran najlepiej spożywać w trakcie posiłków, by uniknąć nieprzyjemnego efektu „odbijania się”. Nie należy też przekraczać zalecanej na opakowaniu dawki. Tran zawiera witaminy A i D rozpuszczalne w tłuszczach. Ich przedawkowanie może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów, a nawet szkodliwych reakcji.

Oczywiście tran nie jest wskazany dla wszystkich. Osoby, które mają problem z krzepliwością krwi czy stosują leki przeciwzakrzepowe nie powinny suplementować się tranem ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych, które rozrzedzają krew. Jego działanie można odczuć dopiero po 3 miesiącach regularnego stosowania.
 

Anita Demianowicz/ese/zdrowie.wp.pl

1 2
REKOMENDACJA
2015-01-28 17:55:50
~Maria

Mój mały często był bardzo płaczliwy, miał zmiany nastrojów. Powiedziano mi, że to może być niedobór kwasów omega-3 i omega -6. Ze względu na bogaty skład zaczęłam podawać mu IQ oil. Widzę dużą poprawę, zaczyna wracać do równowagi.

2015-01-25 21:25:55
~Grażyna

Od listopada zażywam KRILL omega, jedną kapsułkę dziennie. Odżywia mózg, dobrze przyswajalny przez organizm. Polecam niezdecydowanym.

2015-01-24 12:23:10
~Zuza

Mój syn łyka suplement IQ oil, kapsułkę połknie, a z tranem nawet smakowym był problem. Poza tym ten suplement ma bogaty skład i jest łatwo przyswajalny.

2015-01-16 16:23:38
~Adam

A ja swoim dzieciom podaje suplement IQ OIL bo ma wysokie stężenie kwasów omega 3. Kwasu EPA zawiera 200 mg, kwasu GLA 20 mg, kwasu DHA 60 mg a witaminy E 20 mg. Te proporcje są najlepsze szczególnie dla małych dzieci.

2015-01-02 09:22:47
~MAMAx3

ja zawsze kupuję oryginalny tran islandzki oleofarmu. Pijemy całą rodziną systematycznie od jesieni do wiosny. Te jest pyszny. Moje dzieci uwielbiają tutti-frutti i o smaku cytrynowym:)

2014-12-24 00:15:48
~saxx

Faktycznie miętowy Gal jest pyszny :) To jakiś nowy smak, bo nie widziałam go nigdzie wcześniej w aptekach

2014-09-09 19:28:22
~karab

moje bardziej lubią ten z Gala, jest też tańszy dlatego go zawsze kupuję. Sam też piję, tylko żona łyka kapsułki bo nie może znieść smaku. Nie wiem czemu skoro kupujemy smakowe i są naprawdę smaczne. Miętowy szczególnie.

2014-08-13 16:41:27
~KoSmyk

hm...ja regularnie kupuję Mollers, jakoś dzieci chętniej piją ten cytrynowy, niż jakikolwiek syrop :) ale pewnie kto co lubi...;)

2014-07-11 11:08:39
~weronika

Od bardzo dawna kupuję sobie tran Gal w płynie, różne smaki jaki akurat jest w aptece. Piję i ja i dzieci, mniej chorujemy i ogólnie mamy więcej energii.

2014-02-20 20:31:43
~Helena

Od tranu szybciej rosną włosy, nie tylko uonowe,ale też na twarzy!!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.