wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

5 groźnych przyczyn bólu brzucha

123RF
29.03.2013

Zapalenie otrzewnej


Umiejscowienie bólu. Najpierw nad narządem, którego dotyczy przyczyna choroby, następnie obejmuje całą jamę brzuszną.


Rodzaj bólu. Na początku przypomina kolkę, potem staje się ciągły i nasila się przy każdym napięciu mięśni brzucha. Najczęściej towarzyszą mu nudności i wymioty, zatrzymanie gazów i przyspieszenie tętna. Pojawia się też gorączka, osłabienie i zawroty głowy.


Co robić? Natychmiast jechać do szpitala, bo zapalenie otrzewnej może zagrażać życiu. Nie wolno podawać środków przeciwbólowych (dają złudzenie, że przyczyna bólu minęła) ani kłaść ciepłych kompresów. To, czy mamy do czynienia z zapaleniem otrzewnej czy przyczyna bólu jest inna, potwierdzają badania laboratoryjne – morfologia i badania biochemiczne krwi oraz USG brzucha. Zapalenie otrzewnej powstaje na skutek choroby bądź mechanicznego uszkodzenia któregoś z narządów w jamie brzusznej. W czasie operacji trzeba więc albo ten narząd albo naprawić, albo usunąć. Niezbędne jest też wypłukanie nadkażonej treści z jamy otrzewnej.

Zawał serca


Umiejscowienie bólu. W okolicy żołądka, pod żebrami z lewej strony, może obejmować też łopatkę i bark.


Rodzaj bólu. Może być piekący, mogą towarzyszyć mu nudności, czasem wymioty, często – uczucie lęku. Trzeba jednak wiedzieć, że ból brzucha nie jest sygnałem jednoznacznie wskazującym na zawał, stąd nazywa się go objawem niecharakterystycznym. Może wystąpić, ale nie musi.


Co robić? Jeśli wiemy, że mamy kłopoty z układem krążenia (np. cierpimy na chorobę wieńcową), a jednocześnie nie zauważamy innych objawów, mogących wskazywać na to, że coś złego dzieje się w jamie brzusznej – trzeba wezwać pogotowie. Czekając na przyjazd karetki połóżmy się, unikajmy wysiłku. W szpitalu lekarze będą musieli sprawdzić, czy doszło do zawału – wykonać EKG, co pozwoli rozpoznać miejsce ewentualnej martwicy mięśnia serca i zlokalizować tętnicę wieńcową, która uległa zwężeniu. Następnie zrobić badania krwi na obecność substancji uwalnianych z uszkodzonych komórek mięśnia serca oraz echo serca. Jeśli doszło do zawału, trzeba udrożnić zatkaną tętnicę.

 

Helena Maj/ese/zdrowie.wp.pl

1 2
REKOMENDACJA
2018-03-14 14:39:45
~Lidka

Haniu - stosowałam opisany przez Ciebie preparat i jestem bardzo zadowolona. Pomógł mi pozbyć się bólu brzucha i wzdęć które męczyły mnie od kilku tygodni w zaledwie kilka dni

2018-03-03 02:05:39
~Zosia

Ja nawet w trakcie przeziębienia mam problem z apetytem. Pomysł z tym preparatem wydaje się bardzo ciekawy. Znalazłam go w bdb cenie na http://pbc24.pl i zamówiłam na wypadek choroby. Trafi do domowej apteczki :)

2017-12-10 17:01:17
~Ewa

Jak mnie dopadnie zatrucie pokarmowe, to przez bóle brzucha i nudności nie jestem w stanie nic zjeść, co jeszcze pogarsza sprawę. Ostatnio trafiłam na szczęście na rozwiązanie - piłam w trakcie choroby Nutramil, który nie powodował nasilenia dolegliwości, a pozwalał mi dostarczyć do organizmu niezbędne kalorie.

2017-12-07 18:50:25
~Hania

Mnie bolał brzuch po stosowaniu antybiotyku. Do tego zdarzało mi się, że miałam uporczywe biegunki. Rozwiązaniem okazało się zastosowanie Kolonbiotic 7GG. Dzięki niemu udało się pozbyć objawów - odbudował florę bakteryjną jelit i przywrócił im normalne funkcjonowanie

2016-09-16 11:28:03
~amarita

Jak mi dokuczają jakieś bóle brzucha, to zaczynam od tego, że biorę acidolac, żeby przede wszystkim dobre bakterie uzupełnić i przywrócić równowagę florze bakteryjnej, bo to bardzo często wystarcza, żeby dolegliwości ustąpiły

2016-02-04 14:10:50
~mijka88

Jak jelita dają we znak to koniecznie trzeba działać. Z Tym nie ma żartów. Czasami jak mnie zaparcia sięgnął to biorę dicopeg , wtedy fajnie , mogę się już spokojnie wypróżnić.

2016-01-01 17:05:42
~oliwia

U mnie też zaparcia powodują ból, nie czekam i też sięgam po dicopeg zanim sprawy zajdą za daleko, zaczynam zawsze od suszonych moreli i kefiru. Czasem pomaga.

2015-12-23 20:50:29
~Cersto

Niewolno olewać takich bólów bo czasem mogą być objawem czegoś poważnego. Ale zazwyczaj są to bóle z , którymi możemy sobie sami poradzić. U mnie zazwyczaj powodem są zaparcia, wtedy biorę dicopeg i po problemie ;)

2014-01-27 17:37:19
~moonikaml

Tutaj jest spis bardzo fajnych naturalnych preparatów, które pomagają leczyć jelita- http://www.naturala.pl/tag/191/jak_ leczyc_jelita

2013-07-10 15:11:36
~joł

ja uważam, ze kupowanie leków w aptece bez konsultacji tego z lekarzem nie ma sensu. No ja np korzystam z http://www.naturala.pl/tag/564/na_b ol_zoladka_

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.