wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Łykać czy nie łykać?

14.12.2009

Działania niepożądane
Doniesień co do działań niepożądanych tranu, zawierającego kwasy omega-3 jest niewiele, większość preparatów można uznać za bezpieczne. W ostatnim czasie szeroko dyskutuje się jednak problem małej stabilności wysoko skondensowanych preparatów kwasów tłuszczowych. Skondensowane omega-3 po ekspozycji na powietrze jełczeją, co doprowadza do powstania wolnych rodników.

Spożywanie wolnych rodników może mieć wiele niekorzystnych dla zdrowia skutków. Stabilność omega-3 w dostępnych na rynku preparatach jest różna i waha się od 1 do 200 dni. Przekształcenie tłuszczy naturalnych w kapsułki, pozbawia je przeciwutleniaczy, które są uzupełniane syntetycznie. Skondensowane preparaty mają znacząco krótszą stabilność niż naturalne tłuszcze.


Jedząc jednak tłuste ryby narażamy się na dostarczenie do organizmu metali ciężkich na przykład rtęci, dioksanu, polichlorowanych bifenyli, którymi skażone są często także ryby hodowlane. Preparaty dostępne w aptekach generalnie pozbawione są toksycznych skażeń, choć mogą posiadać wolne rodniki powstałe w czasie ich produkcji.

Olej rybi zmniejsza agregacje płytek krwi, wydłuża czas krwawienia. Stosowanie oleju rybiego w dawce ponad 3 g na dobę może zwiększać ryzyko krwawienia. Właściwy preparat w odpowiedniej dawce winien polecić ciężarnej jej ginekolog-położnik czuwający nad prawidłowym przebiegiem ciąży.

fot. JupiterImages

Przeczytaj też inne ciekawe artykuły:

Dlaczego dzieci tyją?

Proszę pokazać język?

Domowe sposoby na białe zęby

Paweł Piwowarski

1 2 3
REKOMENDACJA
2010-01-08 08:49:52
~nina

Ja uważam, że łykać, ale tylko te pewne. Jeśli mowa o odchudzaniu, to polecam L-karnitynę Direct, zdrowa i na pewno wspomoże odchudzanie:)

2009-12-29 20:04:07
~felek ~usa

ja codziennie lykam 4 capsulki! omega 3-6 -9 wazne jest zeby byly z certifikatem ze nie zawieaja rteci! mercury free ,oki ,dzieciaki pozdrawiam

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.