wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Zespół Downa - na czym polega?

09.05.2011

Jednakże da się wyróżnić pewne typowe cechy w wyglądzie i stanie zdrowia, które często występują u osób z zespołem Downa. Są to przede wszystkim:
- spłaszczona potylica lub małogłowie,
- spłaszczona nasada nosa (nos mały; twarz sprawia wrażenie płaskiej),
- skośne ustawienie szpar powiekowych,
- nisko osadzone i małe uszy,
- krótkie i wąskie usta,
- powiększony język,
- jama ustana nieco mniejsza niż u innych osób, stąd też dzieci z zespołem Downa mają często rozchylone usta i język nieco wytknięty do przodu,
- słabe napięcie mięśniowe.

Poza cechami w wyglądzie zewnętrznym, dodatkowy chromosom sprawia, że osoby z zespołem Downa są mniej odporne na różne infekcje i choroby. Typowe schorzenia dotykające te osoby to: wady serca w różnych postaciach, epilepsja, problemy z tarczycą, wady słuchu i wzroku, szybsze starzenie się organizmu i większe ryzyko wystąpienie choroby Alzheimera.Dawniej te schorzenia były przyczyną wczesnej umieralności osób dotkniętych tą wadą genetyczną. Dziś, dzięki postępowi medycyny, można przeciwdziałać i zwalczać większość z wymienionych chorób.

Zespół Downa a upośledzenie umysłowe
Powszechnie uważa się, że osoby z zespołem Downa muszą być upośledzone umysłowo. Jednakże okazuje się, że wcale nie musi tak być. Znane są przypadki osób z zespołem Downa, które ukończyły z powodzeniem uniwersytet (aczkolwiek te osoby należą do mniejszości). W większości przypadków niepełnosprawność umysłowa występuje jedynie w stopniu lekkim, rzadziej w umiarkowanym lub znacznym, a możliwości poznawcze w dużej mierze uwarunkowane są środowiskowo (a wiec uzależnione od stymulacji środowiska).


fot. Wikipedia/PD/Erin Ryan

Trzylatek, który nie czuje bólu

1 2 3 4
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.