wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Co potrafią komórki macierzyste?

SPL/EastNews
10.10.2012

Tym bardziej, że liczne eksperymenty udowadniają niezwykłe właściwości komórek macierzystych. Np. naukowcom z USA udało się dzięki nim naprawić uszkodzone przez zawał serca. Co ciekawe, komórki macierzyste pochodziły z mięśni sercowych samych pacjentów. Natomiast prestiżowe pismo „The Lancet” poinformowało, że wykorzystanie embrionalnych komórek macierzystych przywróciło wzrok dwóm niewidomym kobietom. Dotychczas takie próby prowadzono jedynie na zwierzętach.

Badania nad komórkami nie zawsze jednak kończą się powodzeniem. Kilka miesięcy temu firma Geron poinformowała, że rezygnuje z dalszych testów zastosowania ich w leczeniu uszkodzeń rdzenia kręgowego.To, jak niesamowite właściwości posiadają komórki macierzyste potwierdza tegoroczny Nobel z dziedziny medycyny za odkrycie, że dojrzałe komórki organizmu można cofnąć w rozwoju do etapu komórek macierzystych i przekształcać je potem w dowolne komórki organizmu.

Kosmetyki z komórkami
Komórki macierzyste mogą stać się przełomem nie tylko w medycynie, ale również kosmetologii. Coraz częściej są wykorzystywane ich ogromne możliwości regeneracyjne, które pomagają ochronić skórę przed starzeniem. Z tym zadaniem świetnie radzą sobie „polskie” komórki MIC-1, w składzie których znajdują się m.in. białka, węglowodany i lipidy. Zaletą preparatów z udziałem MIC-1 jest regeneracja tkanek, pobudzenie komórek do produkcji kolagenu i elastyny i przyspieszenie odbudowy na dużo wyższym niż do tej pory poziomie.

Na sklepowych półkach pojawia się również coraz więcej kosmetyków z roślinnymi komórkami macierzystymi. Pozyskiwane są m.in. ze specjalnej odmiany jabłoni czy róży alpejskiej. Zamyka się je w tzw. liposomach – nośnikach, które ułatwiają przedostanie się do głębszych warstw naszej skóry.

W ten sposób chronią skórę przed działaniem wolnych rodników, przedłużają także życie fibroblastów odpowiedzialnych za syntezę kolagenu i elastyny.
 

Rafał Natorski/ESE/

1 2 3
REKOMENDACJA
2014-06-14 21:33:04
~Miedziana

Dzięki za namiary Koraa. Dzięki Twojemu wpisowi sama trafiłam na bloga dr Brumer, a ostatecznie też do jej kliniki. Już jestem po zabiegu z komórkami macierzystymi na łysienie. Minęło niemal trzy miesiące od zabiegu, a ja już widzę odrastające małe włoski. To jest po prostu NIESAMOWITE! Wiem, że są kobiety, które podobnie jak ja cierpią na łysienie androgenowe. Dziewczyny, każdej z Was polecam terapie z komórkami macierzystymi, efektów nie da się porównać z niczym innym

2014-03-27 17:17:23
~Koraa

Komórki macierzyste są nie tylko z krwi pępowinowej, ale można je też pozyskać z naszego własnego organizmu podczas zabiegu w niektórych klinikach. Takie komórki są w stanie odmłodzić nas nawet o kilkanaście lat. Czytałam o tym na blogu doktor Brumer.

2013-11-28 10:37:56
~Someone

Kochani poszerzmy najpierw swoją wiedzę na temat komórek macierzystych, by potem móc mądrze dyskutować. Nie ma sensu zawieranie głosu w temacie, o którym nie wiele wiemy lub gdy nasza wiedza jest znikoma. Dlatego zachęcam do szczegółowej interpretacji ogólnodostępnych danych oraz do poszerzania wiedzy na temat komórek macierzystych, których przeczytacie tutaj: http://www.bezcennydar.pl/o-komorka ch

2013-11-20 10:59:34
~Zooskaa

To prawda, komórki macierzyste, których źródłem jest krew pępowinowa, to w ostatnich latach, jeden z główniejszych obszarów dyskusji oraz badan prowadzonych przez specjalistów. Pomimo, że badania te nadal trwają, nie zmienia to faktu, jak cenne właściwości komórki macierzyste posiadają. Możecie przeczytać o nich tutaj: http://krewpepowinowa.pl/wlasciwosc i_komorek_macierzystych.html. /To niezwykłe, że krew pępowinowa, która do nie dawna była uważana za odpadek porodu, dzi

2012-11-16 06:37:38
~Sowa

Ostatnio czytałam , że stwierdzono obecność komórek macierzystych w zębach "8". To jakby naturalny rezerwuar własnych dopóki mamy je zdrowe - często były usuwane bez bardzo ważnej konieczności. Ja w wieku BARDZO DOJRZAŁYM mam jeszcze dwie... i bardzo się cieszę.

2012-10-22 12:24:52
~leona

hmmm... takie wyrwane z kontekstu porady to tylko bezsensowne robienie ludziom wody z mózgów... jak chcecie poczytac rzeczywiscie artykuły kompleksowo opisujące tematy to jest taka ciekawa strona. www.naturamantra.pl ... dla mnie jest super... chociaz jest chyba całkiem nowa...

2012-10-16 22:43:42
~OlaLa

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej już obecnie są wykorzystywane do terpaii kiludziesięciu chórób, a badania nadal trwają, dalsze rokowania są bardzo obiecujące . Dlatego warto zabankować krew pępowinową po porodzie i zdeponować ją w banku na użytek własnej rodziny.

2012-10-12 19:04:46
~sdfsdf

z nudów chyba zacząłem czytać na googlach o tym systemie Berklinsa Rox a teraz na tym spokojnie dorabiam sobie 4 razy tyle co na korepetycjach z matmy.

2012-10-12 19:00:13
~asdasd

z nudów chyba zacząłem czytać na googlach o tym systemie Berklinsa Rox a teraz na tym spokojnie dorabiam sobie 4 razy tyle co na korepetycjach z matmy.

2012-10-12 18:38:06
~Kwark 2012

Komórki macierzyste znajdujemy też w fizyce cząstek elementarnych. Patrz www.broks2006.republika.pl

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.