wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Zespół Downa - na czym polega?

09.05.2011

Co więcej, liczne obserwacje pokazują, że osoby z zespołem Downa, jak wszyscy inni ludzie, przyswajają wiedzę i uczą się nowych rzeczy przez całe swoje życie. Co prawda większość dzieci z zespołem Downa rozwija się z opóźnieniem w stosunku do swoich rówieśników, to jednak dzięki dzisiejszym możliwościom rehabilitacji i najróżniejszym formom terapii (np. delfinoterapia) większość ma szansę na osiągnięcie względnej niezależności i samodzielności, na rozszerzenie własnych zainteresowań, uczenie się w szkole wraz z innymi zdrowymi dziećmi, a także na zawarcie związków uczuciowych z innymi ludźmi.


   
Jedno jest pewne, osoby dotknięte tym zespołem zasługują i potrzebują przyjaznego środowiska w domu i w szkole, jak również wiele miłości i akceptacji. Należy zapewnić im odpowiednią opiekę zdrowotną,  poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego oraz wczesne wspomaganie rozwoju.

Wiele z nich, dorastając, zacznie zdawać sobie sprawę, że nieco różnią się od rówieśników i wtedy też będą potrzebowały obecności najbliższych, by się z tym uporać. To są kamienie milowe na drodze życia, które trzeba będzie i które da się pokonać.

Wychowanie dziecka z zespołem Downa wymaga wiele wysiłku, cierpliwości, zmian i z pewnością nie jest łatwe, ale warto pamiętać, że większość rodziców takich dzieci przyznaje, że dzieci te, jak mało kto, potrafią odwzajemnić miłość i dostarczają im wiele radości. Istnieje też sporo stowarzyszeń zajmujących się terapią osób z zespołem Downa i wspierających ich rodziny.

fot. Wikipedia/PD/Erin Ryan

Trzylatek, który nie czuje bólu

MD/ESE/

1 2 3 4
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.